Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
15/03/2017 - 15:00

Zenon Szewczyk, specjalista od "Lachowskiego godonia"

Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" i Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedzibą w Niskowej organizują w kwietniu V edycję konkursu "Lachoskie godonie".

Największym specjalistą od "lachowskiego godonia" jest językoznawca, dr Zenon Szewczyk, autor wydanego w 2014 roku "Słownika Gwary Lachów Sądeckich".

Pan Zenon, z zawodu nauczyciel, także radny powiatowy od trzech kadencji, znawca kuchni lachowskiej (autor lachowskiej książki kucharskiej) oraz wielki propagator patriotycznej fasolki o orzełkiem, mieszka w Podegrodziu, stolicy kultury Lachów sądeckich. Od dzieciństwa jest oswojony z "lachowską godkę".  Nad swoim słownikiem pracował 16 lat.

Przeczytaj też: Doktorat za słownik gwary Lachów Sądeckich

- Zgromadzony przez mnie w toku badań materiał językowy - opowiada - pochodzi głównie z Podegrodzia i okolic. Zasięgiem obejmuje dawną parafię podegrodzką, jedną z najstarszych i najrozleglejszych na Sądecczyźnie. Najliczniejsza grupa moich respondentów pochodziła ze  starych, niegdyś zamożnych wsi: Brzezna - Litacz, Gostwica, Mokra Wieś, Naszacowice, Olszana, Rogi, Chochorowice,  Długołęka - Świerkla, Niskowa, Olszana, Olszanka, Podrzecze, Stadła, Stronie, Świdnik i Świniarsko.

Materiał opracowany przez autora pochodzi przede wszystkim ze źródeł mówionych. Szewczyk sporządzał notatki i nagrywał swoich rozmówców w różnych sytuacjach. - Często były to oficjalne spotkania organizowane z wcześniej wyselekcjonowanymi grupami rozmówców, którzy reprezentowali określone grupy wiekowe, zawody rzemieślnicze, środowiska społeczne. Stosowałem dwie podstawowe metody: odpytywanie z kwestionariuszy i wywiady. Było to rozmowy na tematy związane z daną dziedziną życia wiejskiego, na przykład wytwórczości.

Słownik Gwary Lachów Sądeckich zawiera ok. 13 000 wyrazów. Za to dzieło Zenon Szewczyk otrzymał Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "sądecki autor" w trzeciej edycji konkursu.
Zenon Szewczyk jest stałym jurorem konkursu "Lachoskie godonie".     

**

Tegoroczna edycja konkursu rozgrywany będzie w trzech kategoriach wiekowych: dziecięca - do 13 lat, młodzieżowa - od 14 do 20 lat i dorosła - powyżej 20 lat. Jury będzie oceniło: dobór repertuaru, czystość gwary lachowskiej (akcent, intonacja), bogactwo słownictwa gwarowego i  ogólny wyraz artystyczny

Przesłuchania finałowe zgłoszonych uczestników odbędą się 22 kwietnia br. (sobota) w remizie OSP w Niskowej. Ogłoszenie wyników wraz z ceremonią wręczenia nagród nastąpi  23 kwietnia br. (niedziela) także w strażnicy niskowskiej.

Konkurs polega na trafnym odwzorowaniu piękna gwary Lachów sądeckich w języku mówionym. Dopuszczalne formy: ballady, gawędy, opowiadania i inne. Tematyka może dotyczyć legend, zwyczajów, obrzędów i innych elementów folkloru.

Do pobrania:

REGULAMIN KONKURSU "LACHOSKIE GODONIE"

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Więcej informacji można uzyskać w Gminnych Ośrodkach Kultury, a także w biurze SKT "Sądeczanin" (Nowy Sącz, ul. Barbackiego 57),
tel: (18) 475 16 20, (18) 475 16 30, mail: sekretariat@sadeczanin.info


(s)Dziękujemy za przesłanie błędu