Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
22/03/2020 - 22:35

Żegiestów: kładki rowerowej na Popradzie pilnuje wojsko i Straż Graniczna

Ponad pięć lat temu, w ramach EuroVelo 11, na Popradzie powstała kładka pieszo-rowerowa, która połączyła polski Żegiestów ze słowackim Sulinem. Odkąd granice zostały zamknięte, nieczynne też jest to popularne przejście, które strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z wojskiem.

Zazwyczaj most na Popradzie zapewnia szybką i wygodną komunikację pomiędzy polskim Żegiestowem i Sulinem na Słowacji. 130 metrowa kładka cieszy się dużą popularnością, latem korzystają z niej piesi i rowerzyści, zaś zimą narciarze biegowi. Dodatkową atrakcją, po stronie słowackiej jest niewielka pijalnia wody mineralnej, oddalona od granicy o 500 metrów.

Po obu jej stronach mostu powstały bezpieczne, pokryte nawierzchnią antypoślizgową, zjazdy na ciągi pieszo-rowerowe przebiegające równolegle do dróg wzdłuż rzeki.  Oświetlenie zapewnia energooszczędny, zintegrowany system, wykonany w technologii LED.

Od 15 marca, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, także to przejścia graniczne  zostało zamknięte. Porządku pilnują funkcjonariusze Straży Granicznej i wojsko, 

Na Popradzie powstają kolejne dwie kładki pieszo-rowerowe, w Miliku-Legnava, i Andrzejówka-Mały Lipnik. Obydwie są częścią EuroVelo11, której małopolski odcinek trasy nazwa się VeloNatura. Ich oddanie do użytku zaplanowane jest na czerwiec 2020 roku.

(MK) fot. aut.

Żegiestów: kładki rowerowej na Popradzie pilnuje wojsko i Straż Graniczna
Ponad pięć lat temu, w ramach EuroVelo 11 na Popradzie powstała kładka pieszo-rowerowa, która połączyła Żegiestów ze słowackim Sulinem. Odkąd granice zostały zamknięte, nieczynne też jest to popularne przejście, które strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z wojskiem.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe