Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
04/12/2023 - 17:35

Zegar na wieży ratuszowej w Nowym Sączu przestał działać. Dlaczego?

Zegar na nowosądeckim ratuszu nie działa. Tak jest od niedzieli. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Jaka jest przyczyna, że wiekowy ratuszowy zegar zatrzymał się?

Niestety winna jest niska temperatura i opady śniegu. Biały puch unieruchomił jedną ze wskazówek zegara, co zatrzymało mechanizm zegarowy. Taka sytuacja należy do rzadkości.

Czytaj także: Tutaj tworzy się w Nowym Sączu małe centrum mieszkaniowe [WIZUALIZACJA]

-  Rzeczywiście z powodu warunków atmosferycznych, chwilowo wskazówki zegara na wieży ratuszowej się zatrzymały – potwierdził „Sądeczaninowi” Mariusz Smoleń, kierownik kierownika Referatu Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Nowego Sącza. - Podobne sytuacje zdarzały się już w przeszłości.

Przypomnijmy, że zegarem na sądeckim ratuszu od ponad trzech pokoleń opiekuje się rodzina Dobrzańskich. Mechanizm zegarowy nakręca znany sądecki zegarmistrz Jan Dobrzański. Zajmuje się on tym od 1971 roku. Jan Dobrzański, który codziennie wychodzi na wieżę ratuszową pokonując sporo schodów.

Sam zegar został sprowadzony z czeskiej Pragi. Na wieży ratuszowej pokazuje czas już ponad 120 lat.

Czytaj także: Limanowski szpital rozszerza zakres operacji onkologicznych. Nie bez powodu

Czytaj także: Czyżby to zorza polarna w Nowym Sączu? [ZDJĘCIA]

- Mistrz Jan Dobrzański, znany wszystkim w naszym mieście zegarmistrz, przystąpi do usunięcia usterki niezwłocznie, gdy tylko będzie to możliwe – dodaje Mariusz Smoleń.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu