Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
04/12/2023 - 10:30

Limanowski szpital rozszerza zakres operacji onkologicznych. Nie bez powodu

Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej rozszerza zakres operacji onkologicznych. Nie bez powodu. Niewykluczone, że już w nieodległej przyszłości w tej placówce medycznej może zostać stworzony oddział chirurgii onkologicznej albo małe Centrum Onkologii.

Czytaj także: Czyżby to zorza polarna w Nowym Sączu? [ZDJĘCIA]

Choroby nowotworowe są plagą naszych czasów. Coraz więcej osób dotkniętych jest tym schorzeniem. Coraz częściej są to także ludzie młodzi. Skalę tego problemu określa liczba nowych zachorowań - około 170 tys. oraz liczba zgonów - ponad 100 tys. zgonów rocznie. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, obecnie ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową. Dane epidemiologiczne nie pozostawiają złudzeń. Pewne jest to, że ilość pacjentów wymagających leczenia onkologicznego będzie wzrastać.

Dyrektor szpitala w Limanowej Marcin Radzięta, chcąc zapewnić mieszkańcom powiatu limanowskiego dostęp do wszechstronnego leczenia, również onkologicznego, rozpoczął starania o poszerzanie zakresu udzielanych świadczeń w kierunku leczenia nowotworów. Niedawno do ekipy lekarzy onkologów dołączył lek. Arkadiusz Szczecina, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej oraz lek. Mateusz Cieślik, również posiadający specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. W trakcie robienia specjalizacji z zakresu chirurgii onkologicznej jest lek. Andrzej Gwiazdowski, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej.

Już teraz w Oddziale Chirurgii Onkologicznej limanowskiego szpitala wykonywane są różnorodne operacje onkologiczne. Poszerzenie zakresu zabiegów onkologicznych zmierza najprawdopodobniej ku temu, by w nieodległej przyszłości stworzyć w tej placówce oddzielny Oddział Chirurgii Onkologicznej albo minicentrum onkologiczne. Czy tak się stanie?

Czytaj także: Tutaj tworzy się w Nowym Sączu małe centrum mieszkaniowe [WIZUALIZACJA]

Już teraz zakres wykonywanych zabiegów onkologicznych jest szeroki. W limanowskim szpitalu przeprowadzane są operacje: raka jelita grubego (włącznie z operacjami drogą laparoskopową w wybranych przypadkach), raka żołądka połączone z operacją wycięcia regionalnych węzłów chłonnych co jest podstawą skutecznego leczenia tego agresywnego nowotworu.

Limanowscy lekarze onkolodzy przeprowadzają również operacje piersi (włącznie z operacjami oszczędzającymi, rekonstrukcjami piersi zarówno przy użyciu implantów, jak i tkanek własnych). Wykonują biopsję węzłów chłonnych wartowniczych w przypadku raka piersi. Usuwają czerniaka skóry (nowotwór skóry). Jeśli chodzi o nowotwory skóry te operacje przeprowadzają łącznie z wykonywaniem przeszczepów skóry. Operują tkanki miękkie zmienione nowotworowo.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu