Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
01/01/2013 - 08:01

Zapomnij o druku RMUA. Od dziś do lekarza z numerem PESEL

Od 1 stycznia 2013 roku by skorzystać z usług przychodni bądź szpitala wystarczy dowód osobisty. Sprawdzanie, czy dany pacjent jest uprawniony do bezpłatnego leczenia będzie się odbywało elektronicznie, poprzez sprawdzenie jego numeru PESEL.
Dziś weszła w życie ustawa z 27 lipca 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1016). Pacjenci będą sprawdzani przed każdą wizytą u lekarza za pomocą specjalnego systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Pisaliśmy o tym: Od stycznia eWUŚ ułatwi życie pacjentom i lekarzom

Do systemu przystąpiło już blisko 90 procent przychodni i szpitali w całym kraju. Chorzy, którzy chcą skorzystać z pomocy medycznej w tych placówkach, nie będą musieli potwierdzać prawa do bezpłatnego leczenia za pomocą druku RMUA bądź podbijać u kadrowej legitymacji ubezpieczeniowej. Teraz wystarczy jedynie dowód osobisty z numerem PESEL. Rejestratorka wpisze go do systemu eWUŚ i jeśli chory będzie uprawniony do bezpłatnych świadczeń, czyli zostanie za niego oprowadzona składka zdrowotna, na ekranie komputera zapali się zielone światełko. Czerwone oznaczać będzie, że nie jest on ubezpieczony bądź też nie figuruje w bazie NFZ.
Jeszcze w październiku 2012 roku w bazie NFZ brakowało blisko 4 milionów osób uprawnionych do otrzymania bezpłatnej opieki zdrowotnej. Złożyły się na to zaniedbania z ZUS, KRUS i MSW. NFZ zapewnia jednak, że po 1 stycznia wszystkie dane powinny być już kompletne.
Jeżeli pacjent ma pewność, że przysługuje mu prawo do bezpłatnych świadczeń – pracuje i są za niego odprowadzane składki przez pracodawcę, prowadzi działalność gospodarcza i nie zalega ze składami, został zgłoszony do NFZ przez pracującego małżonka bądź jest osobą uczącą się – to pomimo czerwonego światła, może złożyć stosowne oświadczenie. Za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą pacjentom grożą sankcje finansowe. Poniosą koszty leczenia, jeżeli skorzystali z niego bezprawnie. Przypadki takich wyłudzeń nie należą do rzadkości. Do października 2012 r. przychodnie i szpitale udzieliły ponad 23 tys. świadczeń osobom, które nie były do nich uprawnione.
Przypomnijmy, kto ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Są to osoby ubezpieczone: zatrudnione na umowę o pracę lub umowę-zlecenie, emeryci i renciści, rolnicy, przedsiębiorcy, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, osoby ubezpieczone dobrowolnie, zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie rodzin osoby ubezpieczonej. Prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych przysługuje: dzieciom, kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu, osobom uprawnionym do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej, które mają odpowiednią decyzję wójta (burmistrza, prezydenta). Prawo do świadczeń przysługuje również w okresie 30 dni od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia (np. rozwiązania umowy o pracę), 6 miesięcy od zakończenia nauki w szkole ponadgimnazjalnej oraz 4 miesięcy od zakończenia studiów wyższych.

Opr. Zog
fot. sxc.hu








Dziękujemy za przesłanie błędu