Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
28/02/2018 - 17:10

Zakaz jest, a kierowcy? Na Długosza w Nowym Sączu parkowanie po nowemu [ZDJĘCIA]

Od dzisiaj ograniczona została możliwość parkowania przy ul. Długosza w Nowym Sączu, wzdłuż plant. Mimo, że Miejski Zarząd Dróg ustawił tam znak: zakaz zatrzymywania się i postoju i umieścił tabliczki informujące kierowców, że nie dotyczy on sobót i niedziel oraz o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela, kierowcy nadal pozostawiają tam samochody.

Nie wszyscy kierowcy, jak się okazuje stosują się do wprowadzonego ograniczenia. Co się zmieniło? Nie można już w dni powszednie parkować na jednym pasie drogi wzdłuż plant. Wprowadzony zakaz obowiązuje od poniedziałku do piątku, natomiast można będzie tam stawać w soboty, niedziele oraz święta.
 
- Wprowadziliśmy nową organizację ruchu na ul. Długosza - mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. – W tym miejscu została ograniczona możliwość parkowania. Teraz będziemy obserwowali, jaki ta zmiana będzie miała wpływ na układ komunikacyjny miasta. Mamy nadzieję, że kierowcy dostosują się do znaku zakazu.
 
Czym została podyktowana ta zmiana? Drogowcy tłumaczą ją koniecznością poprawy bezpieczeństwa ruchu na ul. Długosza, na odcinku od ul. Mickiewicza do Konarskiego, a także koniecznością „rozładowania” zatorów w ruchu. Ma to być również odpowiedzią na interpelacje niektórych radnych miejskich, którzy postulowali, aby zlikwidować parking w tym miejscu.
 
W ubiegłym roku wybudowano miejski parking przy ul. Bulwar Narwiku, ale jest to parking zaledwie na kilkadziesiąt miejsc.
 
- Mamy nadzieję, że po zmianie organizacji ruchu na tym odcinku ul. Długosza zwiększy się przekrój ulicy i zmniejszą się korki – dodaje dyrektor MZD w Nowym Sączu. - Autobusy nie będą teraz musiały czekać w kolejce, aby włączyć do ruchu, a mówię o odcinku od skrzyżowania ul. Mickiewicza do I Liceum Ogólnokształcącego. To tam powstawały największe utrudnienia.
 

Nie wszyscy mieszkańcy i kierowcy są zachwyceni tą zmianą. Podobnie zresztą jak osoby, które w okolicy mają własny biznes. Obawiają się, że wprowadzona zmiana organizacji ruchu może wpłynąć na to, że wcześniej, czy później staną przed perspektywą zamknięcia prowadzonej działalności.

 – To na pewno nie jest pomysł dyktowany do końca dobrem mieszkańców. Ja rozumiem, że auta parkujące w tym miejscu zwężają i blokują tym samym przepustowość ulicy Długosza, ale gdzie teraz będą parkować ci, którzy przyjeżdżają do centrum coś załatwić w Urzędzie Miasta, starostwie, do pobliskich szkół. W tej okolicy jest zbyt dużo ważnych dla miasta placówek, urzędów żeby całkowicie odciąć możliwość parkowania w tym miejscu – komentuje pan Łukasz.
Dyrektor Mirek wskazuje, że w tej okolicy dostępne są parkingi przy ul. Konarskiego, Grybowskiej (przy maślanym rynku) i Bulwar Narwiku.
 
– Udrażniajmy ulice, tam gdzie możemy – stwierdza szef MZD w Nowym Sączu. - Natężenie ruchu w mieście jest coraz większe. Pojazdów z roku na rok przybywa.

- Miasto powinno najpierw pomyśleć o stworzeniu jakiejś alternatywy. Parking na Bulwarze Narwiku nie jest znowu tak wielki, ale trzeba też pamiętać, że nie wszyscy w ogóle wiedzą o jego istnieniu. Dlaczego tak jest? Nie mam tu pretensji do miasta jako takiego, ale źródło tkwi chyba w tym, że wydziały Urzędu Miasta skupione są w rynku, gdzie rzeczywiście nie ma miejsca, by zrobić dodatkowe parkingi. Przy ulicy Żywieckiej, gdzie mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej też jest dramat. Może rzeczywiście trzeba zrobić wszystko, by urząd skupić w jednym miejscu, albo postarać się o pieniądze na parking podziemny w okolicy Rynku Maślanego – dodaje mężczyzna.

Pomimo postawionego przy ul. Długosza zakazu, auta dzisiaj w najlepsze parkowały.
 
Przez najbliższe dni rejon ten będzie pod szczególnym nadzorem Straży Miejskiej. Patrole będą, jak zapewnia komendant Straży Miejskiej, monitorowały sytuację na bieżąco.
 
- Na karanie kierowców, którzy nie będą stosować się do zakazu, przyjdzie czas – mówi Dariusz Górski, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu. - Przez najbliższe dni będziemy przypominać kierowcom o zmianie organizacji ruchu w tym miejscu. Jeżeli to narzędzie się wykorzysta to, kto wie, czy samochody nie będą holowane.
 

Straż Miejska za pozostawianie samochodu w miejscu niedozwolonym może nałożyć na kierowcę stuzłotowy mandat i jeden punkt karny.

[email protected], ES., Fot. IM.

Ograniczone parkowanie na ul. Długosza w Nowym Sączu
Zakaz parkowania na ul. Długosza w nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)