Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
17/08/2022 - 15:55

Zabytek sprzed lokacji Nowego Sącza a można go tylko… posprzątać

Wracamy do tematu pozostałości obwałowania miejskiego w Nowym Sączu. Dziś to miejsce, to jedno wielkie wysypisko zarośnięte po pas. Okazuje się, że na dziś jedyne co można w tej sprawie zrobić, to… posprzątać. Dobre i tyle.

Zabytek sprzed lokacji Nowego Sącza a można go tylko… posprzątać

- To najstarszy relikt obronny miasta Nowego Sącza - południowe obwałowania miejskie – wyjaśnia Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Koła Historycznego w Nowym Sączu. - Zasadniczo nigdy nie były badane archeologicznie, mogą pochodzić jeszcze z czasów przed lokacją Wacława II – zaznacza.

Zobacz też: Ponad kilogram! Tyle ważył borowik znaleziony przez Milanka w naszych lasach

Ale kto o tym wie? Przecież jak dziś się patrzy na ten teren - choćby z perspektywy ulicy Wałowej - to można tylko ręce załamywać. Zgodnie z deklaracją nie zamiatamy Waszych uwag w tym zakresie pod dywan, tylko przypuszczamy atak na gospodarzy miasta. W pierwszej kolejności zadzwoniliśmy do przewodniczącego osiedla Stare Miasto. – Tak, to moje osiedle, ale z tą jurysdykcją to różnie bywa. Z tym tematem bez konserwatora zabytków nic nie zrobimy. Możemy tylko ten teren wysprzątać. Z tym nie ma najmniejszego problemu i natychmiast się tą sprawą zajmę – zadeklarował Przemysław Gawłowski.

A jak się już to wszystko uprzątnie, to może warto pomyśleć o jakieś tablicy informacyjnej? W końcu mamy w Nowym Sączu koło PTH, którzy bez problemu mogą dostarczyć władzom, zarządowi osiedla niezbędne informacje. A jak według Was można ten teren ożywić? ([email protected] Fot.: ES)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu