Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 lutego. Imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
14/11/2022 - 07:20

Za sposób, jak znaleźć miny, dostał 100 tysięcy dolarów nagrody

Student Politechniki Kijowskiej Igor Klymenko zwyciężył w konkursie Global Student Prize 2022 - siostrzanej nagrodzie dla przyznawanej od 2015 roku Global Teacher Prize, nazywanej też nauczycielskim Noblem. Global Student Prize jest przyznawana co roku w Nowym Jorku dla najlepszego studenta, którego działalność wywiera pozytywny wpływ na życie swoich rówieśników i społeczeństwo w całości. Igor Klymenko ją dostał za opracowanie technologii zdalnego rozminowania.

Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Jeszcze przed rosyjską inwazją, Ukraina miała problem z minami i amunicją, częściowo z okresu wojen światowych, a częściowo z powodu wojny w Donbasie trwającej od 2014 roku. I jak oceniają eksperci, rozminowanie lądu i wód terytorialnych po zakończeniu wojny z Rosją będzie wymagało ogromnej cierpliwości, iż w najlepszym przypadku zajmie co najmniej dekadę.

Do tej pory Ukrainie udało się oczyścić 620 kilometrów kwadratowych terenu, skąd usunięto 2000 bomb zrzuconych z powietrza. Do sprawdzenia pod kątem min, materiałów wybuchowych i niewybuchów jest 139 tys. kilometrów kwadratowych. To obszar większy niż terytorium Grecji.

Miny znajdują się nie tylko na polach i w lasach - rosyjscy żołnierze zastawiali również pułapki przy drzwiach domów, w pralkach czy dziecięcych zabawkach. Zgodnie z informacją Stowarzyszenia Saperów Ukrainy, na rozminowanie czeka cały obwód chersoński, część obwodu zaporoskiego i kijowskiego, Mikołajów oraz obwody czernihowski i sumski. Na rozminowanie czekają i miejscowości, zajęte przez wojska ukraińskie. Przez to, do wielu miast w dalszym ciągu nie mogą wrócić ich mieszkańcy.

Pomóc służbom nadzwyczajnym postanowił 17-letni Igor Klymenko - student wydziału matematyki i fizyki stosowanej Politechniki Kijowskiej. Igor stworzył Quadcopter Mines Detector - zdalnie sterowany kwadrokopter, wyszukujący miny lądowe. Młody wynalazca interesuje się nauką jeszcze z dzieciństwa, a po wybuchu wojny z Rosją w 2014 r. postanowił, że będzie pracował nad robotami, zajmującymi się rozminowaniem.

Kończąc szkołę Igor wpadł na pomysł, aby wykorzystać w tym celu drony i kwadrokoptery. I przez ostatnie dwa lata pracował nad swoim obecnym wynalazkiem. Quadcopter Mines Detector jest prezentowany na różnych konkursach, i zdobywa liczne nagrody. Wynalazek Igora uzyskał już dwa patenty. Igor stworzył dwa robocze modele swojego urządzenia i obecnie nawiązuje współpracę z inwestorami i organizacjami, aby jak najszybciej wcielić swój pomysł w życie.

W tym roku wynalazek już zwyciężył w 21 Wystawie Technologicznej w Malezji, a obecnie uczestniczy w programie UF Startup School Beginner 2022, z którym wkrótce podpisze umowę o współpracy.

Kwadrokopter składa się z drona i wyszukiwacza metali, który pozwala precyzyjnie (nawet do dwóch centymetrów) ustalić miejsce, w którym znajduje się mina. Informacje te są przekazywane saperom wraz z mapą, przedstawiającą szczegółowe dane o miejscu, w którym znajduje się ładunek wybuchowy.  - Urządzenie umożliwia przeprowadzenie kompleksowej analizy terenu w trybie zdalnym. To pomoże uratować setki, a nawet tysiące istnień ludzkich, zarówno saperów, jak i osób cywilnych – twierdzi Igor Klymenko.

Jak podkreślili organizatorzy Global Student Prize, urządzenie może zmniejszyć liczbę osób, którzy giną wskutek wybuchów oraz w dużym stopniu przyśpieszyć proces rozbrojenia oraz odbudowy powojennej Ukrainy.

Igor pracował nad swoim urządzeniem kiedy w jego wsi odbywały się walki, siedząc w schronie z 8 innymi osobami. "Dorastając w rozdartym wojną kraju, i codziennie słysząc hałas samolotów i pocisków, Igor aktywnie wspiera swoich wojskowych. Kontynuuje naukę w czasie wojny, aby uzyskać dobre wykształcenie, nieustannie się rozwija i przeprowadza badania, które w przyszłości mogą pomóc odbudować Ukrainę" - twierdzą organizatorzy nagrody.

Poza nauką na uczelni i badaniami, Igor jest aktywnym członkiem Małej Akademii Nauk i w ciągu ostatnich dwóch lat zdalnie prowadzi zajęcia z matematyki dla uczniów z całej Ukrainy.

Nagrodę pieniężną od Global Student Prize w wysokości 100 tys. dolarów, Igor planuje zainwestować w masową produkcję swojego urządzenia. W najbliższym czasie student planuje polepszyć swój kwadrokopter, uzyskać niezbędne certyfikaty oraz zacząć produkcję masową, aby jak najszybciej móc przekazać swój wynalazek wojskowym.

Obecnie, Igor pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji, która będzie rozpoznawała rodzaje min oraz przedstawiała saperom sugestie co do tego, w jaki sposób warto je unieszkodliwiać (K.Vlodek/ISW) Fot. PixabayDziękujemy za przesłanie błędu