Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
18/10/2020 - 19:05

Z ostatniej chwili. Nie żyje były sądecki senator PiS Stanisław Kogut

Nie żyje były senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kogut.Według wstępnych informacji były polityk PiS chorował na COVID-19.

"Nie żyje Stanisław Kogut, były senator. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie" - poinformował na Twitterze Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze.

Polityk przebywał w szpitalu w Gorlicach. Zmarł dziś po południu.  Z nieoficjalnych informacji wynika, że potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Pod koniec października skończyłby 67.  lat.

Stanisław Kogut przez wiele lat szefował regionalnym, partyjnym strukturom PiS na Sądecczyźnie. Był jednym z najbardziej wpływowych polityków. Z ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego pożegnał się w atmosferze skandalu. W grudniu 2018 Koguta zatrzymało CBA. Prokuratura postawiła mu zarzut  przyjmowania łapówek w gotówce i naturze od prywatnych firm w zamian za załatwienie różnych spraw.

Zygmunt Berdychowski wspomina Stanisława Koguta: żył nie dla siebie...

Polityk trafił do aresztu. Niedawno wyszedł za kaucją z powodu złego stanu zdrowia. Stanisław Kogut cierpiał na retinopatię. Codziennie brał zastrzyki w gałkę oczną. Stres dodatkowo pogłębiał tę dolegliwość.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Stanisław Kogut bez powodzenia startował do senatu. Parlamentarny mandat po raz pierwszy uzyskał  w 2005 roku. W Senacie   zasiadał do 2019 r. 

***

Stanisław Kogut urodził się 29 października 1953 roku w Białej Niżnej. Z zawodu był technikiem mechanikiem. Ukończył Studium Zawodowe w Grybowie. Od 1972 pracował w PKP (m.in.  nacz. Sekcji Zakładu Taboru Nowy Sącz). Był przewodniczącym Sekcji Krajowej Kolejarzy „S” w latach 1997 – 2005. Radny grybowski w latach 1990 – 1998, radny małopolski w latach 1998-2005 (wiceprzewodniczący od 2002 roku). Senator RP od 2005 roku. Barwna postać polskiego parlamentaryzmu. Lider PIS w okręgu  nowosądecko-podhalańskim w latach 2011 – 2016. Był założycielem  centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego im. Ojca Pio w Stróżach. Był także wiceprezesem  KS Kolejarz Stróże. Odznaczony  Medalem „Za Ofiarność i Odwagę”.

(jagienka.micjalik@sadfeczanin.info)

, źródło własne, J. Leśniak "Nowa Encyklopedia Sądecka".


Dziękujemy za przesłanie błędu