Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
02/09/2019 - 17:00

Wypadek autobusu z uczniami w Świniarsku. Jak doszło do tej tragedii?

Kiedy dotarliśmy na miejsce, widok był naprawdę dramatyczny – opowiada jeden ze strażaków. Wokół autobusu było pełno rannych. W środku znajdowało się trzech zakleszczonych pasażerów. Już wiadomo, że jeden z pasażerów nie przeżył zderzenia z ciężarówką. Lekarze stoczyli dramatyczną walkę. Jak doszło do tragedii?

- Ciężarówka pędziła od strony Podegrodzia. Kierowca zaczął gwałtownie hamować, żeby nie uderzyć w jadący przed nim samochód. Wyrzuciło go na zakręcie i zjechał na przeciwległy pas ruchu. Zderzył się czołowo z autobusem - mówi z jedna osób z którymi rozmawialiśmy na miejscu wypadku.

Czytaj też Świniarsko. Wypadek autobusu z uczniami pod Nowym Sączem. AKTUALIZACJA [WIDEO] 

Jak było naprawdę? Na to pytanie odpowiedzą śledczy. Kierowca ciężarówki to 46-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego. Zaraz po tym jak opuścił szpital został zatrzymany do dyspozycji prokuratury na 48 godzin.  Policjanci bedą chcieli go przesłuchać, prawdopodobnie jutro. Wiadomo, że był był trzeźwy.

Mieszkańcy Świniarska są wstrząśnięci.

- Nigdy nie widzieliśmy tak strasznego wypadku. Ale tragiczny początek roku szkolonego mieli ci biedni uczniowie – mówią okoliczni mieszkańcy.  

- Kiedy dotarliśmy na miejsce, widok był naprawdę dramatyczny – opowiada Paweł Motyka, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Wokół autobusu było pełno rannych. Większość z nich wydostała się sama. Nawet ci ciężko ranni. Byli w szoku. Przód autobusu był zmiażdżony. W środku znajdowało się trzech zakleszczonych pasażerów. Już wiadomo, że jeden  nie przeżył zderzenia z ciężarówką.

Jak dowiedzieliśmy nieoficjalnie to starszy mężczyzna, który miał ponad 70 lat.  W szpitalnym oddziale ratunkowym lekarze stoczyli dramatyczną walkę o jego życie. Był długo reanimowany. Nie udało się przywrócić akcji serca.

Czytaj też Świniarsko. Wypadek autobusu z uczniami pod Nowym Sączem. Jedna osoba zmarła

Troje ciężko rannych pacjentów zostało przetransportowanych helikopterami do Krakowa. Pozostali trafili do szpitali w Nowym Sączu, Gorlicach, Brzesku i Tarnowie. Doznali obrażeń głowy, stłuczeń, mają złamane kończyny.

Autobusem podróżowało blisko czterdzieści osób. Większość z nich to nastolatkowie w wieku od 15 do 17 lat. Do wypadku doszło po godzinie 10. Akcja ratownicza w Świniarsku  trwała do kilka godzin.

Infolinia dla rodzin rannych dzieci w Świniarsku

Decyzją starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło całodobową infolinię dla rodzin osób poszkodowanych w wypadku. Dzwoniąc na numery telefonu 18 414 27 20 i 18 414 27 21 będzie się można dowiedzieć m.in. do którego szpitala trafili ranni. Dodatkowo działa też fax: 18 414 27 24.

[email protected] fot. Jm

Świniarsko: tragiczny wypadek autobusu przewożącego dzieci
Nawet 28 osób mogło uczestniczyć w wypadku autobusu przewożącego nastolatków, którzy dziś rozpoczęli rok szkolny. Duo wypadku doszło w Świniarsku pod Nowym Sączem.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)