Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
05/11/2021 - 10:35

Wycofują ze sprzedaży suplementy diety. Co w nich znaleźli? Włos się jeży!

I znowu Główny Inspektor Sanitarny bije na alarm. I znowu chodzi o groźny dla zdrowia tlenek etylenu. Tym razem został wykryty w suplementach diety aż trzech różnych producentów.

Ostatnio na czarnej liście produktów, w których został wykryty tlenek etylenu były lody. Tym razem z tego powodu na gwałt wycofywane są ze sprzedaży suplementy diety.

Wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny ostrzeżenie dotyczy suplementu OstroVit Appetite control 60 kapsułek, którego producentem jest spółka Fitness Trading.

Wycofywana z obrotu partia ma numer 6APE001 i datę minimalnej trwałości do  26.05.2023

Na tej liście jest też Innovit Vitamin D. Oto szczegóły dotyczące trefnej partii preparatu.

Numer artykułu: 3003239
Kod kreskowy: 5000453122774
Numer serii: 258899
Data minimalnej trwałości: 02/2023

Spółka Action Service & Distributie BV rozpoczęła proces wycofywania wyżej wskazanej partii suplementu – informuje GIS.
To jeszcze nie koniec.  Tlenek etylenu został też wykryty w suplemencie diety Redox Hardcore  firmy SFD
Nazwa produktu: Redox Hardcore
Data minimalnej trwałości: 11.2022, Numer partii: 190220
Data minimalnej trwałości: 04.2023, Numer partii: 041221

W Unii Europejskiej tlenek etylenu to środek zabroniony w UE. W Polsce wykryto go już nie tylko w lodach. Także w mięsie, wędlinach i  sezamie. Lista wycofywanych produktów z tą „wkładką”  jest coraz dłuższa.  

Dlaczego  substancja znajduję się w produktach spożywczych? -  Tlenek etylenu jest  powszechnie wykorzystywany w przemyśle chemicznym jako półprodukt – wyjaśniała w rozmowie z „Sądeczaninem”  inżynier chemik Barbara Dudek. -  W niektórych krajach stosuje się ją do fumigacji produktów spożywczych, czyli mówiąc  prościej do oczyszczania ich ze szkodników. Problem w tym, że może przenikać do żywności.

- Tlenek etylenu może mieć postać gazu albo bezbarwnej cieczy. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wykazuje działanie… narkotyczne – tłumaczy.  

 Kontakt z dużą ilością tlenku etylenu może się skończyć bólem głowy, mdłościami, wymiotami, biegunką, także trudnościami  w oddychaniu. ([email protected]) fot, GIS, pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu