Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
22/03/2022 - 15:40

Wychował się tu wielki, polski aktor. Co się dzieje w budynku koło dworca PKP?

Wielu z Was zapewne zauważyło, że budynek, który stoi zaraz przy dworcu PKP w Nowym Sączu objęty został pracami budowalnymi. Czekamy na odpowiedź od dotychczasowego właściciela nieruchomości, czyli Polskich Kolei Państwowych SA, w sprawie charakteru i zakresu robót, ale już dziś chcielibyśmy mieszkańcom Nowego Sącza przypomnieć, że właśnie tutaj spędził dzieciństwo jeden z wielkich polskich aktorów teatralnych.

Zobacz też: Tajemnice pod powierzchnią sądeckich ulic. Jak je wyjaśnić?

Gdy rozmawialiśmy z przedstawicielami PKP SA o przyszłości tej nieruchomości w 2016 roku, usłyszeliśmy, że nie została ona ujęta w zakresie robót związanych z remontem sądeckiego dworca PKP między innymi z powodu wątpliwości związanych z własnością gruntu, na którym stoi. Już wtedy lwia część obiektu stała pusta. Enigmatyczny komunikat wiszący na ścianie obiektu sprowadzał się do informacji, że są tu lokale do wynajęcia przeznaczone na działalność biurowo – usługową.

Wychował się tu wielki, polski aktor. Co się dzieje w budynku koło dworca PKP?

Rzecznik prasowa spółki zastrzegała jednocześnie, że po regulacji stanu prawnego nieruchomości, kolej nie wyklucza wystawienia budynku na sprzedaż. Od tamtego czasu minęło już 6 lat, ale jakiś czas temu zaczęły się w środku prace budowlane, które z pobieżnych obserwacji wskazują, że rozbierana jest wnętrze budynku.

Czekamy na informację, czy kolej sama chce tu coś podziałać, czy obiekt ma już nowego właściciela. Ale zanim otrzymamy odpowiedź chcemy Czytelnikom przypomnieć inną, bardzo istotną dla wszystkich miłośników historii naszego regionu informację.

Wszyscy sądeczanie wiedzą, że z naszego miasta pochodzą takie osobistości sztuki i mediów jak Wojtek Waglewski, Majka Jeżowska, Krystyna Czubówna, Katarzyna Ucherska czy Jerzy Schejbal. Ale niewielu wie, że w Nowym Sączu wychował się też wielki, polski aktor teatralny.

Wychował się tu wielki, polski aktor. Co się dzieje w budynku koło dworca PKP?

Otóż jak usłyszeliśmy 6 lat temu od Leszka Zakrzewskiego, szefa sądeckiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego kamienica, o której mowa została wybudowana najprawdopodobniej wcześniej od samego dworca. Widać ją już na planach miasta z 1880 roku.

Zobacz też: Hrabina w koronkach, parasolnik, magia! Tak Wojtek Waglewski pamięta Nowy Sącz

– To rzeczywiście perełka architektoniczna i od początku służyła kolejarzom.  Mieścił się tu też najprawdopodobniej drogowy oddział Tarnowsko-Leluchowski (kolej Tarnowsko – Leluchowska uruchomiona została w 1876 roku – dop. red.). Po wojnie był to budynek administracyjno – mieszkalny. Mieszkania były na górze. Dorastał tu też Wojciech Alaborski, którego ojciec był kolejarzem – opowiadał Zakrzewski.

Wychował się tu wielki, polski aktor. Co się dzieje w budynku koło dworca PKP?

Kim był Alaborski? To aktor kolejno: Teatru Polskiego w Bielsku- Białej, Teatru Narodowego, Teatru Współczesnego i  Teatru Polskiego w Warszawie. Stworzył niezapomniane role m.in. w „Dziadach”, „Kordianie”, Ślubach panieńskich”. Współpracował z największymi reżyserami: Janem Machulskim, Andrzejem Łapickim, Janem Englertem, Krystyną Jandą. Ma też na swoim koncie niezapomniane kreacje filmowe. Z ok. 50 obrazów, w których wystąpił warto wymienić mi.in: „Kolumbów”, „Perłę w Koronie”, „Barwy ochronne”, „Człowieka z żelaza”, „Pana Tadeusza”. Jeszcze za życia aktor chętnie wracał do Nowego Sącza. Wojciech Alaborski zmarł 5 kwietnia 2009 roku. Pochowany został w stolicy. ([email protected] Fot.: ES)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu