Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 kwietnia. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
28/02/2020 - 17:00

Wirus z Chin dopadł uczniów w Nowym Sączu

To miała być ich wielka przygoda, a do wyjazdu pewnie szykowali się od kilku miesięcy. W ramach programu Erasmus uczniowie jednej z sądeckich szkół średnich mieli jechać na Sycylię. Nie pojadą. Przez koronawirusa.

Wyjazd na Sycylię… taka gratka czekała trzynastkę uczniów jednej z sądeckich szkół średnich. Okazało się, że z organizowanej w ramach programu Erasmus wycieczki nic nie będzie.  

Czytaj też: Szpital w Nowym Sączu otworzył punkt przyjęć dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

- Dostaliśmy pismo z partnerskiej szkoły na Sycylii, żeby ten wyjazd przełożyć ze względów bezpieczeństwa -  mówi Beata Pawłowska – szefowa biura podroży w Nowym Sączu, które wycieczkę organizowało. - Decyzja już zapadła i wyjazd został odwołany.

Co z pieniędzmi? Czy będzie je można odzyskać?

- Jeśli chodzi o sam pobyt na Sycylli, to pieniądze oczywiściej zwrócimy. Gorzej z kosztami podróży samolotem. Przy biletach lotniczych mamy związane ręce. Cały czas czekamy na informację. Jeśli lot zostanie odwołany wtedy przewoźnik, a chodzi o tanie linie Ryan Air, pieniądze zwróci. Jeśli nie, będzie je trudno odzyskać.   

Ludzi ogarnia panika. W sądeckich biurach podróży odwołują wyjazdy na narty do Włoch, rezygnują nawet z wakacji zaplanowanych w krajach, gdzie wirus z Chin się nie pojawił.

Z godziny na godzinę informacje są coraz bardziej zatrważające. Pierwsze przypadki koronawirusa zostały odnotowane na Litwie i Białorusi. Są kolejne zachorowania w Wielkiej Brytanii. Liczba zakażonych podwoiła się także we Francji.

Czytaj też Koronawirus sieje psychozę w Nowym Sączu. Ludzie przypuścili szturm na apteki

- W Polsce nie ma na razie żadnego wykrytego przypadku zachorowania na koronawirusa o oświadczył minister  zdrowia Łukasz Szumowski. - Jeśli tylko będziemy mieli taką informację, natychmiast ją państwu przekażemy - podkreślił.

- Premier wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali - poinformował  szef resoru. - Chodzi między innymi o zwiększenie bazy łózek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny, czy zwiększenie obsady personelu.

Inspektorzy sanitarni w województwach zostali zobowiązani do pracy 24 godziny na dobę - podało z kolei MSWiA.

[email protected] fot. GISDziękujemy za przesłanie błędu