Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
18/03/2023 - 17:00

Wiosna puka do drzwi, w ulach zaczyna się ruch. Pszczoły robią pierwszy oblot

Gdy wiosna puka do drzwi, w ulach zaczyna się ruch. Wraz z ociepleniem rodzina pszczela budzi się do życia. Pszczoły wylatują z ula, robią pierwszy oblot.


Po zimie, mrozach i śniegu przyroda budzi się do życia, również w pasiece. Gdy pojawiają się pierwsze cieplejsze promienie słońca, a termometr wskazuje około 15 kresek, w ulach zaczyna się ruch. Wraz z ociepleniem i pierwszymi oznakami wiosny rodzina pszczela budzi się do życia. Pszczoły wylatują z ula, robiąc pierwszy, wiosenny oblot.

czytaj też: Wiktoria Tracz z Nowego Sącza zaśpiewała podczas pokazu mody w Paryżu


W czasie takiego pierwszego oblotu pszczoły są spokojne, nie zwracają uwagi na pszczelarza. Badają okolicę, sprawdzają czy są bezpieczne i mają pożywienie.

-O tej porze już jest wiosenny rozwój.- tłumaczy Jacek Antoni Nowak z pasieki Barć w Kamiannej.

-Matki pszczele zwykle rozpoczynają składanie jaj.

W tym czasie pszczelarze uważnie obserwują pszczele rodziny. Słabsze dokarmiają. 

-Pszczelarz musi zadbać o to, żeby pszczoły miały ciepło i zapas pokarmu. – wyjaśnia pszczelarz Jacek Antoni Nowak z pasieki Barć w Kamiannej.

-Dodaje się ciasto miodowo-cukrowe. Przyspiesza rozwój i zabezpiecza pszczoły przed głodem.

Królowa matka składa nowe jaja, z czasem w ulach robi się ciasno. Pszczelarz musi więc je rozbudować, dostawia segment, który zapewnia więcej przestrzeni. Miejsce w ulu jest potrzebne nie tylko dla nowych pszczół, ale również na pierwszy miód i pyłek, magazynowanych jako pierzga.

Majówka w pasiece Barć w Kamiannej, która rozpoczyna sezon pszczelarski, w tym roku odbędzie 27 maja. (MK). fot. Jacek Antoni Nowak. Dziękujemy za przesłanie błędu