Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
01/04/2021 - 16:00

Wiecie, że to dzieło znanego artysty? Odkrywajmy razem Nowy Sącz

Z przyjemnością informujemy, że udało nam się już ustalić autora murali, które widnieją na murze przy ul. Wazów w Nowym Sączu. Odezwał się do naszej redakcji jego wnuk – Dariusz Kuzak. Ale od początku.

Wiecie, że to dzieło cenionego i znanego artysty? Odkrywajmy Nowy Sącz

Wczoraj w publikacji Ukryte piękno Nowego Sącza. Zobaczcie sami te cudowne murale! przedstawiliśmy części, a przypomnieliśmy kolejnej mieszkańców Nowego Sącza klimatyczne obrazy, które widnieją na murach na dziedzińcu kamienicy przy ul. Wazów. Stoimy bowiem na stanowisku, że wszystkie takie oldskulowe, nietypowe pamiątki z przeszłości należy szanować i pielęgnować. Zaapelowaliśmy też do Czytelników, by pomogli nam ustalić ich autora i datę powstania. Z przyjemnością donosimy – udało się!

Spieszę poinformować, że autorem tych wspaniałych malowideł jest mój śp. dziadek pan Roman Sobczyk który wielkim artystą Sądeckim i nie tylko był. Jego podpis widnieje wszakże w prawym dolnym rogu obrazu przedstawiającego spływ Dunajcem. Po więcej informacji na temat tego wspaniałego człowieka odsyłam m.in do rocznika Sądeckiego 2011 - do rozdziału wspomnień o Starej Kolonii - napisał do nas pan Dariusz Kuzak, dzięki któremu wiemy też, że owe obrazy powstały w 1998 roku.

Zobacz też: Rytro: funduszu sołeckiego nie będzie. Gmina sama dała sołtysom 95 tysięcy

Kilka słów o artyście. Roman Sobczyk urodził się w Nowym Sączu. Był cenionym dekoratorem – plastykiem, malarzem, współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Artysta w swoim dorobku ma sporo prac sakralnych na terenie województwa małopolskiego. W uznaniu dla swoich zasług uhonorowany został przez władze miasta „Tarczą Herbową Miasta Nowego Sącza”, „Srebrną Odznaką” za zasługi dla województwa oraz medalem 700-lecia miasta. Warto dodać, że bardzo chętnie przekazywał swoje prace na cele charytatywne. Zmarł w wieku 91 lat w 2016 roku.

I tak, zupełnie przez przypadek wyszła nam piękna historia i na pewno każdy, kto będzie przechodził ulicą Wazów inaczej niż zwykle spojrzy na te piękne pejzaże. Mamy też dla Was propozycje – jeśli też znacie albo trafiliście na małe, ukryte piękno naszego miasta, które na co dzień umyka naszej uwadze a warte jest uznania i pokazania – czekamy na Wasze zdjęcia – e.stachura@sadeczanin.info Tyle jest miejsc, których mieszkając w Nowym Sączu nawet i kilkadziesiąt lat jeszcze nie mieliśmy okazji zobaczyć. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES)

Ukryte piękno Nowego Sącza. Zobaczcie sami te cudowne murale!
W Nowym Sączu murale zazwyczaj kojarzą się nam z pracami Mgr. Morsa, czyli Mariusza Brodowskiego. Są bez wątpienia fantastyczną wizytówką naszego miasta i robią mu reklamę w całej Polsce. A tu dziś, zupełnie przez przypadek, natrafiliśmy na nieco inne, ale wcale nie mniej piękne prace na ukrytym zazwyczaj dziedzińcu ulicy Wazów.


Dziękujemy za przesłanie błędu