Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
11/10/2019 - 13:00

W Starym Sączu na czytaniu nie oszczędzają i budują czwartą bibliotekę

W jednych gminach, jak w Chełmcu, biblioteki zamyka się z oszczędności a w gminie Stary Sącz w Przysietnicy powstanie kolejny okazały budynek biblioteczny. Gmina już po raz czwarty zdobyła na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Biblioteka w Gołkowicach ma aż 545 metrów kwadratowych, w Barcicach -530 a ta w Przysietnicy będzie miała aż 335 metrów – zapowiadała już we wrześniu Maria Sosin, za której dyrektorowania udało się też nową siedzibę Powiatowej i Miejsko Gminnej biblioteki im. W.  Bazielicha w Starym Sączu.

Zobacz też: Stawiarski, wójt Chełmca, nie lubi czytać... może być problem

I to właśnie przede wszystkim dzięki jej staraniom gminie udało się zdobyć - po raz kolejny pieniądze na realizację przedsięwzięcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dołoży do inwestycji  aż 75 procent jej wartości, bo 1,8 miliona złotych w ramach projektu Infrastruktura Bibliotek. Po przetargu wiadomo już, że przedsięwzięcie pochłonie  ponad 2 mln 492 tys. Różnicę gmina wyłoży z własnego budżetu.

Zobacz też: Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda: wszyscy darmo miejcie! [WIDEO]

Samorząd już podpisał umowę z wykonawcą. W nowym budynku będzie – podobnie jak we wszystkich pozostałych wymienionych filiach – sala wielofunkcyjna o powierzchni 94 metrów, biblioteka dla dorosłych licząca sobie aż 105 metrów kwadratowych i kameralny oddział biblioteczny specjalnie dla najmłodszych czytelników. Termin wykonania prac to połowa grudnia 2020 roku.

- To nie tylko czytelnia i wypożyczalnia - mówi zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. - Chodzi również o pewnego rodzaju spotkania, o życie kulturalne i towarzyskie. Te biblioteki u nas działają i są w nich ludzie, którzy potrafią wokół siebie zbierać całkiem spore grono. Takie miejsce potrzebne było w Starym Sączu, ale świetnie funkcjonuje w Gołkowicach, Barcicach i nie mam wątpliwości, że tak będzie też w Przysietnicy.

ES [email protected] Fot.: UM w SS

Ciężarówka wypadła z drogi i zawisła na stromej skarpie. A co z kierowcą?
Ciężarówka zjechała z drogi i zawisła na stromej skarpie. Kierowca miał sporo szczęścia. Wyszedł z tej kolizji bez szwanku. Przez trzy i pół godziny na drodze w Leluchowie były utrudnienia w ruchu.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)