Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
03/03/2018 - 06:30

Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda: wszyscy darmo miejcie! [WIDEO]

Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda z niekłamaną radością i dumą otworzyła wczoraj w Starym Sączu nową siedzibę miejscowej biblioteki przy Mickiewicza 33. Jak oceniła sam budynek i tradycję czytelnictwa w Starym Sączu, z którym jej rodzina związana jest od kilkudziesięciu lat?

– Gratuluję takiego obiektu i takiego zaangażowania w tworzeniu miejsc, w których króluje kultura i książka i które są dostępne dla wszystkich. Z wielką radością przyjechałam dzisiaj do państwa. Wiem, że czytelnictwo w Starym Sączu jest na bardzo wysokim poziomie. Tym bardziej więc godne pochwały jest to, aby wspierać ten zapał i stwarzać czytelnikom wspaniałe miejsca do obcowania z kulturą - podkreślała pierwsza dama w trakcie uroczystości.

 Chcąc zobrazować prawdziwą rangę bibliotek w Polsce zacytowała fraszkę Jana Kochanowskiego:

- Nikomu, albo raczej wszystkim, swoje księgi

Daję. By kto nie mniemał (strach to bowiem tęgi),

Że za to trzeba co dać. Wszyscy darmo miejcie.

O drukarza nie mówię, z tym się zrozumiejcie.

Przyłączając się do gratulacji dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski mocno podkreślał, że w gminie Stary Sącz aż trzy czwarte mieszkańców korzysta z tego miejsca i jest formalnie zapisana do biblioteki. Dlaczego to takie ważne? Bo w skali całej Polski z bibliotek korzysta zaledwie jedna piąta naszych rodaków.

Całość relacji w materiale filmowym.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020