Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
01/09/2020 - 09:35

W rocznicę wybuchu drugiej wojny odsłonili tablicę pamiątkową w Trzetrzewinie

Pierwszy września to nie tylko początek szkoły, ale również rocznica wybuchu okrutnej wojny, która pochłonęła miliony istnień. Na cmentarzu wojennym w Trzetrzewinie uczczono pamięć ofiar, stawiając tam tablicę pamiątkową z nazwiskami poległych.

Czytaj również: Chcą wybudować na Sądecczyźnie pomniki żołnierzy wyklętych

Nieopodal drogi prowadzącej z Nowego Sącza do Limanowej w Trzetrzewinie (gmina Chełmiec), znajduje się cmentarz poległych podczas II wojny światowej. Na cmentarzyku w głębi lasu, otoczone płotem, stoją trzy symboliczne mogiły i jeden pomnik. To miejsce, gdzie 27 czerwca 1940 roku rozstrzelano 93 osoby. Po zakończeniu wojny szczątki rozstrzelanych w tym miejscu ekshumowano i pochowano na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu przy Alejach Wolności.

Fot. Sądeczanin

W niedzielne popołudnie, 30 sierpnia, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie, ksiądz Edward Mikoś modlił się wraz z mieszkańcami za poległych. Sołtys wsi Trzetrzewina i przewodniczący Rady Gminy Chełmiec Wiesław Szołdrowski oraz Kazimierz Plata z Wysokiego złożyli wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców wsi. Wieńce na symbolicznych grobach złożyli również organizatorzy, przedstawiciele banderii konnych oraz rodziny obecne na uroczystości.

Na miejscu pojawiła się banderia konna pod przewodnictwem Wojciecha Biela. Przejazd przez wieś zabezpieczała Policja z Nowego Sącza. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej w Stadłach (z prezesem Markiem Uszko), Akademia Piłkarska Futbol Podegrodzie (z prezesem Leszkiem Konstantym), proboszcz parafii w Trzetrzewinie, Banderia konna Iskra (oddział Jazowsko). Wykonanie tablicy wsparł Starosta Nowosądecki, Marek Kwiatkowski. Uroczystość wsparła firma Blach-Dom z Podegrodzia. O oprawę muzyczną w trakcie wydarzenia zadbała rodzina Jana Cabały z Podegrodzia. W uroczystym korowodzie udział brali także członkowie banderii konnych z Jazowska, Brzyny, Podegrodzia, Stadeł-Wyglanowic oraz Trzetrzewiny. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu i zaangażowaniu rodziny Anety i Mariana Zwolińskich ze Stadeł.

Tablicę pamiątkową ze spisem nazwisk tych, którzy w tym lesie oddali życie za wolność, postawiono z okazji 81 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. W taki sposób uczczono pamięć o poległych sądeczanach i aresztowanych uchodźcach. Podczas "Akcji AB", zorganizowanej przez hitlerowskiego okupanta rozstrzelano blisko sto osób. Niektórzy byli członkami organizacji harcerskiej "Biały Orzeł". Większość ofiar stanowili jednak uchodźcy, którzy próbowali przedostać się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wszyscy zginęli z rąk hitlerowców w okrutnej egzekucji. Dziś mieszkańcy okolicznych wsi czczą ich pamięć. (PS)

Realizacja materiału filmowego: Roman Bielski

Montaż: Daniel Szlag

Na cmentarzu ofiar II wojny światowej w Trzetrzewinie stanęła tablica pamiątkowa
Tablica upamiętnia ofiary "Akcji AB", które zginęły w trakcie II wojny światowej w Trzetrzewinie.


Dziękujemy za przesłanie błędu