Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
20/07/2022 - 18:55

W niedzielę 24 lipca referendum w Nowym Sączu. Będzie ważne jeśli…

W niedzielę 24 lipca w Nowym Sączu odbędzie się referendum w sprwie budowy spalarni odpadów. Rozpocznie się o godz. 7 i zakończy o godz. 21. Aby było ważne, do urn wyborczych musi pójść co najmniej 30 proc. osób uprawnionych do głosowania, którzy oddadzą ważny głos.

Wczoraj w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego ukazała się uchwała Rady Miasta Nowego Sącza dotycząca przeprowadzenia referendum gminnego „w sprawie sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta”.

Na karcie do głosowania pozostają dwa pytania referendalne. Przypomnijmy - ich treść została zaskarżona do wojewody.

- Uchwała nie została przez wojewodę uchylona – powiedział "Sądeczaninowi" Piotr Lachowicz, sekretarz urzędu miasta i przewodniczący miejskiej komisji referendalnej. - Tym samym zawarte w uchwale pytania, która przyjęła Rada Miasta Nowego Sącza pozostają bez zmian.

Jak brzmią pytania, które dostaniemy na karcie w niedzielę, podczas referendum?

1. Czy jesteś za rozbudową lub budową nowego składowiska odpadów komunalnych innych niż niebezpieczne na terenie miasta Nowego Sącza?
2. Czy w Nowym Sączu, przy ul. 29 Listopada powinna powstać instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – w celu uzyskania tańszej energii cieplnej przez odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, o ile instalacja ta będzie zgodna z przepisami o ochronie środowiska i ochronie zdrowia, oraz będzie zagospodarowywać odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców Nowego Sącza na preferencyjnych warunkach.

Podczas referendum będzie pracowało na terenie miasta 48 obwodowych komisji wyborczych, w tym jedna zamknięta w Zakładzie Karnym przy ul. Pijarskiej. Nie będzie natomiast zamkniętych obwodowych komisji wyborczych w szpitalach, działających na terenie miasta.

W niedzielę można będzie oddać głos w tych samych lokalach, w których zwykle mieszczą się komisje wyborcze działające na rzecz wyborów parlamentarnych lub samorządowych. Każda powołana komisja liczyła sześć osób.

- By referendum lokalne było ważne musi pójść do niego co najmniej 30 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania – wyjaśnia Piotr Lachowicz. ([email protected]), fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu