Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
10/04/2021 - 13:30

W Koniuszowej uczcili patrona szkoły i ofiary katastrofy smoleńskiej 96 krzyżami

10 kwietnia to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Gągora w Koniuszowej i mieszkańców gminy Korzenna. 11 lat temu pośród 96 ofiar katastrofy smoleńskiej znalazł się generała Franciszek Gągor, absolwent szkoły, który od 2011 patronuje swojej pierwszej placówce oświatowej.

W Koniuszowej uczcili patrona szkoły i ofiary katastrofy smoleńskiej 96 krzyżami
Generał Franciszek Gągor na swojej rodzinnej ziemi jest autorytetem nie tylko dla uczniów ale również dla mieszkańców całej gminy. Patron szkoły służbę dla Rzeczypospolitej pojmował jako całkowite oddanie się dla tej sprawy. Często powtarzał, że dobry dowódca, to wymagający dowódca. Najwięcej generał Franciszek Gągor wymagał od siebie. Cechowało go ogromne poczucie obowiązku i odpowiedzialności. Był tytanem pracy.

Swój autorytet zbudował na wielkiej osobistej kulturze, spokoju, opanowaniu i mądrości, które towarzyszyły mu zawsze nawet w najtrudniejszych chwilach. Był człowiekiem konsensusu. Cieszył się niekwestionowanym autorytetem. Przy tym wszystkim generał był człowiekiem niezwykle skromnym. Unikał niepotrzebnego blichtru. Nie dbał o własną popularność. Pomimo to był powszechnie rozpoznawany i szanowany.

Obecna sytuacja pandemiczna nie pozwala na zorganizowanie tradycyjnych obchodów katastrofy smoleńskiej, ale to nie zwalnia nas z pamięci i uczczenia tragicznej śmierci naszego patrona – mówiła Monika Fikiel-Szkarłat, dyrektor szkoły. Generał Franciszek Gągor jest obecny w naszej edukacji i życiu szkolnym każdego dnia. Przykład życia jaki pozostawił, zobowiązuje nas do podążania drogą dobra i służby drugiemu człowiekowi.

W Koniuszowej uczcili patrona szkoły i ofiary katastrofy smoleńskiej 96 krzyżami

W 11 rocznicę śmierci generała szkoła oddaje cześć patronowi poprzez inaugurację programu edukacji patriotyczno – regionalnej, w ramach której, m.in.  ceremoniał szkolny zostanie wzbogacony o hymn szkoły, ogłoszono ogólnopolski konkurs historyczny „Pamięci tym, co oddali życie za Ojczyznę. Dzieje nasze krwią i blizną znaczone”, zostanie wydana publikacja: Dziedzictwo Naszych Ojców Zachowamy i strzec będziemy”. Ponadto w szkole rozpoczęto pracę nad rozbudową Izby Regionalnej. Obecnie w szkole zbierane są  pamiątki, wspomnienia, fotografie i dokumenty, związane z patronem.

O tym jak bardzo głęboko w sercach mieszkańców jest ich rodak generał Franciszek Gągor świadczy  fakt, iż uczniowie szkoły  wraz z całymi rodzinami oddając hołd swojemu rodakowi,  wykonali 96 krzyży smoleńskich upamiętniających ofiary katastrofy. Krzyże 10 kwietnia stanęły w hallu szkoły, tworząc szpaler w stronę tablicy patrona. Po powrocie uczniów do szkoły, krzyże przeniosą do Kościoła w Mogilnie, gdzie zostanie odprawiona msza w intencji generała Franciszka Gagora, Pary Prezydenckiej Lecha i Mari Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy.

10 kwietnia 2021r. o godzinie 8.41 w szkole Podstawowej w Koniuszowej delegacje złożyły  kwiaty pod tablicą generała. W imieniu Wójta Gminy Leszka Skowrona – kwiaty złożył sekretarz gminy Krzysztof Ogorzałek, radny Powiatu Nowosądeckiego -  Piotr Ogorzałek, wiceprzewodniczący Rady Gminy Korzenna – Jacek Fornagiel, sołtys Wsi Koniuszowa – Jacek Sobczyk, dyrektor szkoły – Monika Fikiel- Szkarłat, wicedyrektor Szkoły – Ewelina Kociołek, przedstawiciel Rady Rodziców - Patrycja Rola, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Amelia Rola oraz zastępca Przewodniczącego SU – Dawid Bugara.

Na premierę czeka spektakl w wykonaniu uczniów i mieszkańców Koniuszowej „Ostatnim lotem uczcili Zbrodnie Katyńską” która nastąpi po zniesieniu obostrzeń. (MF) Fot. SP w Koniuszowej

Uczcili pamięć swego patrona i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej
W Koniuszowej, w 11 rocznicę tragedii, odbyła się uroczystość uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej:


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020