Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
30/08/2020 - 06:40

W czterech szkołach w gminie Łukowica zdalny pierwszy dzwonek. Dlaczego?

U jednej z nauczycielek, pracujących w kilku szkołach w gminie Łukowica zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem. Została ona objęta izolacją. W kwarantannie jest ponad dwudziestu innych nauczycieli, którzy mieli z nią styczność, jak również ich rodziny. Jak powiedziała portalowi Sądeczanin.info Renata Tokarska, powiatowy inspektor sanitarny w Limanowej, w związku z zaistniałą sytuacją cztery szkoły na terenie gminy Łukowica rozpoczną nowy rok szkolny zdanie i w takim trybie będą funkcjonowały na razie do 3 września. Być może już wtedy będą znane wyniki badań dyrektorów i nauczycieli czterech szkół.

Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Łukowicy został zamieszczony komunikat informujący o zaistniałej sytuacji.

Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica dla portalu limanowa.in powiedział, że niezwłoczne po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku u jednej z osób pracujących w gminnych placówkach oświatowych, skontaktował się z szefową limanowskiego sanepidu Renatą Tokarską, by wspólnie podejmować niezbędne działania. 

Czytaj także: Nowy Sącz i powiat sądecki: 65 ozdrowieńców. Tylu jeszcze nie było!

Szefowa limanowskiego Sanepidu powiedziała portalowi Sądeczanin.info, że zakażenie u nauczycielki zostało potwierdzone w piątek.

- Okazało się, że pracuje ona w czterech szkołach na terenie gminy Łukowica: w miejscowości Jadamwola, Łukowica, Jastrzębie i Świdnik – mówi Renata Tokarska. - Nauczycielka, u której wynik badania okazał się pozytywny została objęta izolacją.

Limanowski Sanepid objął wczoraj kwarantanną 23 innych pedagogów, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z chorą nauczycielką, jak również kwarantanną zostały objęte ich rodziny.

Wszystkich czekają teraz badania w kierunku SARS CoV-2.

- Ustaliliśmy, że wymazy zostaną pobrane od tych osób 1 września – dodaje szefowa limanowskiego Sanepidu. – Punkt drive-thru zostanie zorganizowany w Łukowicy. Będziemy czekali na wyniki.

Punkt wymazowy zostanie zorganizowany na dużym parkingu w Łukowicy.

Co teraz? Tuż, tuż pierwszy dzwonek.

Dyrektorzy szkół w Jadamwoli, Jastrzębiu, Łukowicy i Świdnika wystąpili do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej z wnioskiem o możliwość zorganizowania zdalnego nauczania w pierwszym tygodniu roku szkolnego.

Jaka jest decyzja limanowskiego Sanepidu?

- Zdecydowałam, że od pierwszego do trzeciego września szkoły te będą pracowały w trybie zdalnym - powiedziała portalowi Sądeczanin.info Renata Tokarska. – Co dalej? Wszystko będzie zależało od wyników wymazów. Jeśli będą ujemne to placówki oświatowe zaczynają funkcjonować w trybie stacjonarnym.

Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica mówi, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

- Mam już ustną decyzję limanowskiego Sanepidu o pracy zdalnej szkół: w Łukowicy, Jadamwoli, Jastrzębiu i Świdniku – mówi wójt gminy Łukowica. - Pisemna decyzja dotrze do Urzędu Gminy w poniedziałek. Tak więc w tych czterech placówkach mamy zdalne nauczanie do czwartku. Wtedy powinny być znane wyniki badań grona pedagogicznego. Po tych wymazach będziemy, w porozumieniu z Sanepidem podejmowali decyzję co dalej.

Wójt zaznacza, że jeśli wyniki będą ujemne to od piątku wspomniane placówki wracają do pracy stacjonarnej.

Szkoły zostały wyposażone w środki dezynfekujące. Gmina zakupiła pięć ozonatorów, które są już używane.

- W poniedziałek będziemy ozonować wspomniane placówki – dodaje gospodarz gminy. - Jako gmina jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami szkół, a oni z nauczycielami. Żadna z osób objęta kwarantanną nie zgłasza, aby źle się czuła, czy pojawiły się u niej jakieś objawy.

i.michalec@sadeczani.info, fot. arch. Sadeczanin.info – zdjęcie ilustracyjne, źródło: własne, limanowa.in.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020