Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
02/02/2022 - 12:05

Ten szpital w regionie będzie przyjmował dzieci zakażone koronawirusem

Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej jest w Małopolsce tą placówką, do której będą trafiały dzieci zakażone koronawirusem z całego regionu. Cały oddział chorób dzieci został przekształcony w oddział covidowy.

Taką decyzję podjął wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Oddział chorób dzieci w limanowskim szpitalu jest od 1 lutego oddziałem covidowym i tam będą trafiali mali pacjenci zakażeni koronawirusem.

Czytaj także: Mieliście te objawy? Mogliście już przejść zakażenie Omikronem

Do tej pory mali pacjenci, chorujący na COVID-19 z Nowego Sącza, Krynicy Zdroju, Limanowej i Gorlic, ale także innych miejscowości w regionie byli przewożeni automatycznie do Szpitala im. S. Źeromskiego oraz do Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie.

- I one, siłą rzeczy zaczęły się zapełniać, więc taka, a nie inna decyzja wojewody – powiedział Sądeczaninowi lek. med. Andrzej Gwiazdowski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w limanowskim szpitalu. – Do naszej placówki będą trafiały chore dzieci z całego makroregionu.

Oddział covidowy dla dzieci zakażonych wirusem SARS COV-2 w limanowskim szpitalu dysponuje obecnie dwudziestoma pięcioma łóżkami.

- Teraz hospitalizowanych jest dwoje pacjentów – dodaje nasz rozmówca. – Zostali przyjęci wczoraj.

Jak mówi doktor Gwiazdowski dzieci, które zainfekowały się koronawirusem trafiają do szpitali z objawami ze strony układu oddechowego (między innymi dusznością), ale także ze strony układu pokarmowego (np. z biegunką, odwodnieniem organizmu, objawami przypominającymi nieżyt).

- Na oddział przyjmowane są dzieci wymagające bezwzględnie nadzoru lekarskiego – zaznacza doktor Gwiazdowski. – Inne dzieci z COVID-19, które tego nie wymagają są leczone w warunkach domowych.

Oczywiście jeśli mały pacjent trafia do limanowskiego szpitala to wraz z nim może przebywać na oddziale jego opiekun (rodzic, opiekun prawny).

[email protected], fot. Szpital w Nowym Sączu – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu