Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 lipca. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
08/07/2024 - 08:15

Takiego kontraktu jeszcze nie mieli. Sądecki Newag wyprodukuje to za kilka miliardów złotych

Blisko trzy i pół miliarda złotych, tyle jest wart rekordowy kontrakt właśnie podpisany przez Newag z PKP Intercity. Sądecka firma wyprodukuje dla spółki pociągi hybrydy, które podbijają kolejowy rynek.

Dlaczego hybrydy Newagu podbijają kolejowy rynek?

Nie wszędzie w Polsce tory są zelektryfikowane. Tymczasem produkowane w Nowym Sączu pociągi mają silnik i spalinowy i elektryczny, dzięki czemu mogą jeździć po torach, gdzie nie ma trakcji elektrycznej.

Po tym jak hybrydy sprawdziły się już w taborze kolei regionalnych na Pomorzu i Dolnego Śląska, na innowacyjne rozwiązanie sądeckich inżynierów postawiła spółka PKP Intercity. Z końcem maja został rozstrzygnięty przetarg na dostawę trzydziestu pięciu pociągów. Teraz kontrakt został sfinalizowany. Jego wartość to blisko 3,4 miliarda złotych.

Dwunapędowe zespoły trakcyjne to pierwsze pojazdy tego typu w historii polskiej kolei dalekobieżnej – mówił podczas podpisywania umowy Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. - Dotychczasowa współpraca przewoźnika i nowosądeckiego producenta była bardzo udana, liczymy na to, że i ten projekt okaże się kolejnym sukcesem, a jego beneficjentami będą mieszkańcy wielu regionów kraju – dodał minister.

Czytaj też Prawdziwa sądecka sensacja na liście najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” 

To tam będą jeździć sądeckie pociągi

Janusz Malinowski, prezes zarządu PKP Intercity podkreślał z kolei, że nowa strategia rozwoju spółki koncentruje się między innymi na rozbudowie parku taborowego o jak największą liczbę pojazdów zespolonych. - To rzeczywista szansa na powiększenie oferty dla pasażerów w całej Polsce. Lokalne społeczności otrzymają tym samym nie tylko nową jakość podróży, ale przede wszystkim możliwość rozwoju – mówił Janusz Malinowski.

Nowe pociągi będą jeździć między innymi do Hajnówki, Zamościa, Hrubieszowa, Mielca, Zagórza, Krosna, Jasła, Nysy, Jeleniej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Chojnic. Połączenia dalekobieżne docelowo obsłużą także Ostrołękę oraz Łomżę.

Czytaj też Zrobili w sądeckiej firmie Fakro prawdziwy hit na wakacje. To się cieszy wielkim wzięciem  

Są supernowoczesne

Hybrydy zostaną wyposażone w klimatyzację, ergonomiczne fotele oraz gniazdka elektryczne przy siedzeniach. Bezpieczeństwo podróżowania zapewni Europejski System Sterowania Pociągiem ETCS.

- Dzięki zaawansowanym technologiom pasażerowie doświadczą znaczącego wzrostu komfortu podróży, co ważne silnik spalinowy spełnia najnowsze normy emisji spalin – wskazuje prezes Newagu Zbigniew Konieczek.

Pierwszymi sądecki hybrydami podróżni PKP Intercity pojadą za dwa i pół roku. ([email protected]) fot. Newag







Dziękujemy za przesłanie błędu