Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
30/12/2021 - 13:30

Ta gmina na Sądecczyźnie jest liderem w szczepieniach. Od wielu tygodni

Drugi rok pandemiczny ze szczepionką przeciw COVID – 19 dobiega końca. Zaglądnęliśmy do ogólnopolskiego rankingu gmin, ilustrującego poziom zaszczepienia mieszkańców w poszczególnych gminach. Jak w tym rankingu wypada Sądecczyzna?

Jeśli chodzi o sądeckie gminy niekwestionowanym liderem jest miasto Grybów nad Białą Tarnowską. Tam w pełni zaszczepionych jest 3044 mieszkańców. Stanowi to 50,9 proc. ogółu mieszkańców zamieszkujących w tym mieście.

Warto zaznaczyć, że Grybów plasuje się od wielu tygodni na pierwszym miejscu w szczepiennym rankingu na Sądecczyźnie. Wyprzedził pod tym względem piętnaście innych gmin na Sądecczyźnie łącznie z Nowym Sączem. W stolicy Sądecczyzny procent mieszkańców w pełni zaszczepionych wynosi obecnie 48,4.

W czołówce szczepiennego rankingu za miastem Grybów znajdują się dwa uzdrowiska – Muszyna – poziom mieszkańców w pełni zaszczepionych to 51,1 proc oraz Krynica Zdrój, gdzie poziom mieszkańców w pełni zaszczepionych to 48,9 proc.

Według dzisiejszych danych 3149 mieszkańców Grybowa jest zaszczepionych pierwszą dawką, a tych, którzy mają za sobą przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 jest obecnie 3044.

Burmistrz Grybowa Paweł Fyda cieszy się, że mieszkańcy tak odpowiedzialnie podchodzą do szczepienia się przeciw COVID?

- Choć szczepienia są dobrowolne to mieszkańcy naszego miasta podchodzą do nich ze zrozumieniem – powiedział Sądeczaniniowi Paweł Fyda, burmistrz Grybowa. - Cały czas przekonujemy mieszkańców i jak widać przynosi to wymierny efekt. Jak nam się to udało, że mieszkańcy chcą się szczepić przeciw COVID – 19. Przygotowaliśmy dobrą akcje promocyjną. Wpadliśmy na pomysł, aby wyprodukować film promocyjny na temat szczepień i tak się stało.

Film promujący szczepienia to nie jedyne działania władz miejskich, aby zachęcić grybowian do tego, by się chronić przed zakażeniem koronawirusem. Do mieszkańców trafiły także przygotowane ulotki dotyczące szczepienia przeciw COVID-19.

- Nie bez znaczenia jest także dostępność punktów szczepień – dodaje gospodarz miasta. – U nas – w Grybowie działają dwa takie punkty w naszych ośrodkach zdrowia. Organizowaliśmy także wspólną akcję szczepienne razem z naszymi strażakami, z której też skorzystało część mieszkańców.

Listę gmin sądeckich, w których wyszczepialność jest najgorsza zamykają dwie gminy. Ostatnią jest gmina Nawojowa, w której poziom mieszkańców w pełni zaszczepionych  wynosi – 33,7 proc., a przedostatnią jest gmina Piwniczna Zdrój, w której poziom mieszkańców w pełni zaszczepionych  wynosi – 35,3 proc.

[email protected], fot. MP.









Dziękujemy za przesłanie błędu