Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
20/12/2022 - 07:25

Szef PSL w Limanowej. Było o kredytach, składkach i emeryturach

Było coś dla samotnych emerytów, dla pracujących i dla młodych przed czterdziestką. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, wraz z posłanką PSL Urszulą Nowogórską, spotkał się z mieszkańcami naszego regionu.

"Uczciwa Polska" to obywatelski projekt PSL, z którego prezentacją przyjechał w poniedziałek, na spotkanie z mieszkańcami Limanowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- To bardzo ważne dla nas spotkanie, ponieważ objazd po Polsce z prezentacją projektu ustawy "Uczciwa Polska" zainaugurowaliuśmy ledwie w sobotę - mówił szef ludowców. - To propozycje dla trzech pokoleń, łączące sfery zycia i ich aktywności. mamy propozycje dla osób w dostojnym wieku, dla pracujących i dla młodych. W tej ustawie, będącej efektem rozmów z Polakami, dla najstarszych, zwłaszcza kobiet, które często zostają same, mamy propozycję dziedziczenia emerytury. To znaczące wsparcie w sytuacji, gdy dotychczas, z jednego tylko świadczenia muszą utrzymać siebie, zapłacić rachunki, które po śmierci jednego z małżonków wcale nie zmniejszają się w jakiś radykalny sposób. nadal trzeba placić za gaz, za prąd, podatki od nieruchomości, a z dwóch emerytur zostaje zaledwie 85 procent jednej.

- Nie jest uczciwe państwo - przekonywał Kosiniak-Kamysz - które na pastwę losu, zwłaszcza w obliczu obecnego kryzysu, zostawia swego obywatela. Dlatego proponujemy w takiej sytuacji pozostawienie 100 procent najwyższej emerytury i 50 procent drugiej. Inaczej i tak za to zapłacimy, jako społęczeństwo, poprzez wydatki na domy pomocy społecznej, ośrodki dziennej opieki i zakłady opiekuńczo-lecznicze. Dziedziczenie emerytury jest więc inwestycją, na co wskazują także dane - średnia emerytura mężczyznt to 3,2 tys. zł, a dla kobiet - 2,2 tys. zł.

Dla osób aktywnych zawodowo PSL ma ofertę pozostawienia im dotychczas zabieranych składek i podatków od nadgodzin, dodatkowej działalności gospodarczej, dodatkowego zatrudnienia i umów. Jak mówi Kosiniak-Kamysz, trzeba promować aktywność, a nie nie karać tych, którzy od rana do nocy zasuwają, by utrzymać swą rodzinę. - Inaczej nie przeżyjemy najwyższej w historii podwyżki składek ZUS jaka czeka nas w przyszłym roku - zapowiada.

Trzecią propozycją PSL, kierowaną dla najmłodszych, jest przypomniany z 2019 roku program "własny kąt", czyli niskooprocentowany (1,5 proc.) kredyt mieszkaniowy wraz z refundowanym wkładem własnym w wysokości 100 tys. zł. na budowę domu, kupna mieszkania na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Zdaniem PSL tylko to pomoże zwiększyć liczbę dzieci w Polsce, zwłaszczwa w sytuacji, gdy od drugiej wojny światowej rodzi się ich najmniej, a umiera najwięcej Polaków.

- W regionie limanowsko-sądecko-gorlickim jak i na Podhalu mieszkają ludzie bardzo pracowici, życzliwi i gościnni. Chcą poważnego traktoiwania ze strony państwa - mówiła "Sądeczaninowi" posłanka Urszula Nowogórska. - Stąd właśnie nasz pakiet "Uczciwa Polska", kierowany do ludzi młodych, średniego, pracującego pokolenia, jak i do seniorów. Musimy przeciwdziałać temu, by młodzi ludzie wyjeżdżali od nas, szukając swego sposobu na życie w dużych miastach. Dlatego młodym proponujemy tani kredyt, wkład do pierwszego mieszkania do 40. roku życia. Tych, którzy chcą pracować, zamierzamy wybawić od płacenia podatku, składki zdrowotnej i ubezpieczenia od każdej umowy-zlecenia. Seniorom, którym umiera mąż bądź żona, zamierzamy dać możliwość zatrzymania emerytury po zmarłym małżonku. To ważne, bo rosną nam koszty życia. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu