Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
17/03/2023 - 08:35

Stary Sącz: przetarg nie wypalił. Co dalej z tą strategiczną inwestycją?

Co dalej z budową Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego w Starym Sączu? Pytamy władze gminy, bo w zeszłym miesiącu samorząd unieważnił przetarg na tę jedną z najważniejszych inwestycji w 2023 roku.

Stary Sącz: przetarg nie wypalił. Co dalej z tą strategiczną inwestycją?

Już w grudniu ubiegłego roku, jeszcze przed uchwaleniem budżetu na 2023, jako inwestycję strategiczną - jedną  z trzech na ten rok - burmistrz Jacek Lelek wymienił właśnie przebudowę i rozbudowę Środowiskowego Domu Samopomocy Gniazdo w Starym Sączu (Cyganowice), na co samorządowi udało się zdobyć aż 6 290 000 zł dofinansowania z Polskiego Ładu.

Powstanie tego ośrodka to bezdyskusyjna konieczność. Projekt jest gotowy już od wielu miesięcy, jest też pozwolenie na budowę. Dzięki inwestycji ma powstać nowe skrzydło i zaplecze rehabilitacyjno terapeutyczne. Najważniejsze jednak jest to, że placówka przekształcona zostanie formalnie w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, w którym całodobową opiekę będzie miało zagwarantowane 20 potrzebujących tego osób.

Zobacz też: Rytro: poczta przeniesie się na dworzec PKP. Gmina dopięła swego

Gmina ogłosiła przetarg na realizację przedsięwzięcia już na początku tego roku. I wydawało się, że zakończy się on powodzeniem, wyłonieniem wykonawcy. Swoje oferty złożyły bowiem aż cztery firmy. Najdroższa - firmy Instalacje Budownictwo Marcin Pietruszka z Podegrodzia - opiewała na 6 095 158 zł, najdroższa - przedsiębiorstwa "REM-BUD" z Nowego Sącza na 7 293 979 zł. Dwie propozycje mieściły się w szacunkach finansowych samorządu.

A tymczasem 24 lutego Stary Sącz przetarg unieważnił. Z jakiego powodu?

- Wszystkie oferty były z takimi błędami merytorycznymi, że uniemożliwiało to nam możliwość wezwania do ich uzupełnienia. Nie było innej możliwości, musieliśmy przetarg unieważnić – wyjaśnia bez owijania w bawełnę zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Co teraz? Czy gmina powtórzy przetarg? – Nie. Przepisy w takiej sytuacji zostawiają nam furtkę i pozwalają na przeprowadzenie negocjacji. I takie negocjacje prowadzimy z firmą, która złożyła najtańszą ofertę – podsumowuje Gizicki.

W praktyce oznacza to, że wykonawcę tej strategicznej inwestycji poznamy dopiero za kilka dni albo nawet tygodni. ([email protected] Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu