Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
06/08/2014 - 09:00

SOIK pomaga nie tylko nietrzeźwym i nie tylko z Nowego Sącza

Na ostatniej przed wakacyjną przerwą sesji Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie przez Miasto Nowy Sącz zadań gmin i powiatów z województwa małopolskiego, które podpiszą stosowne porozumienie, w zakresie usług świadczonych przez Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu.
Usługi te polegają na prowadzeniu poradnictwa specjalistycznego między innymi psychologicznego, pedagogicznego, prawnego i pomocy socjalnej; oddziaływaniu terapeutycznym w stosunku do ofiar i sprawców przemocy oraz podejmowaniu działań profilaktycznych; zapewnieniu schronienia dla osób znajdujących się w sytuacji ostrego kryzysu związanego z zagrożeniem życia i zdrowia oraz dla ofiar przemocy; przyjmowaniu osób nietrzeźwych i opieka nad nimi do wytrzeźwienia.

- Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest utrzymywany przez Miasto. Jest jedynym takim ośrodkiem w regionie. Prezydent miasta podpisuje ze starostami i wójtami porozumienia i te gminy i powiaty partycypują w kosztach obsługi osób stamtąd pochodzących. Na przykład zgłosi się do nas ofiara przemocy w rodzinie spoza Nowego Sącza. My jej zapewniamy schronienie do trzech miesięcy, pomoc psychologa i innych specjalistów. I te koszty pokrywa gmina czy powiat, skąd pochodzi ta osoba, której udzielamy pomocy. Podobne porozumienie dotyczy przyjmowania osób nietrzeźwych i opieki nad nimi do wytrzeźwienia – mówi Czesław Baraniecki dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu.

Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu w roku 2013 udzielił 4 405 porad specjalistycznych udzielonych dla 1864 osób, 515 dni schronienia ofiarom przemocy w hostelu dla 52 osób, przyjął do wytrzeźwienia 2884 osoby, 2618 razy udzielił schronienia osobom bezdomnym w noclegowni, a cztery osoby bezdomne skorzystały z łaźni. Duża część tych usług została wyświadczona potrzebującym spoza miasta.

Z Sądeckim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej współpracuje w tej chwili 30 gmin i 3 powiaty: nowosądecki, limanowski i gorlicki. Jak pokazuje powyższa statystyka, najczęstszą usługą jest przyjmowanie do wytrzeźwienia. Pobyt w „wytrzeźwiałce” kosztuje 250 zł.

JG, fot. własne
 






Dziękujemy za przesłanie błędu