Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
18/05/2019 - 07:15

Ściągnął do Sącza Węgrów. Co znowu wymyślił Zygmunt Berdychowski

Jest już Forum Ekonomiczne w Krynicy i Forum Europa-Ukraina, ale pomysłodawca tych prestiżowych, międzynarodowych konferencji Zygmunt Berdychowski już poszedł o krok dalej, bo w jego głowie urodziło się kolejne przedsięwzięcie… Forum Polsko-Węgierskie, które szybko doczekało się realizacji. Startuje dziś w Starym Sączu, jako preludium do niedzielnego Zjazdu Sądeczan.

Forum Ekonomiczne w Krynicy i rzeszowskie Forum Europa-Ukraina doczekało się młodszego brata, Forum Polsko-Węgierskiego, który urodził się w Starym Sączu. Konferencja startuje dziś i stanowi część rozpoczynającego się w niedzielę Zjazdu Sądeczan.

Czytaj też Rzucają wszystko i gnają w rodzinne strony na Zjazd Sądeczan. I tak co roku

Skąd wziął się pomysł na kolejne przedsięwzięcie?

- To Forum w założeniu ma pokazać całe bogactwo relacji polsko-węgierskich – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski. - Mogłoby się wydawać, że w ostatnich latach w stosunkach między naszymi krajami dominuje przede wszystkim polityka. Kiedy jednak zaczynamy się temu bliżej przyglądać, okazuje się, że to wcale nie polityka, tylko dziesiątki, setki, może nawet tysiące partnerstw, kontaktów, które tak naprawdę budują dziś te relacje.

Wedle zamysłu, organizowana w grodzie księżnej Kingi konferencja, to próba pokazania Starego Sącza, nie tylko jako miejsca zetknięcia się dwóch różnych krajów w przeszłości.  Chodzi o to – tłumaczy Berdychowski – aby stanowiło to punkt wyjścia do myślenia o relacjach polsko-węgierskich w szerszym kontekście i szerszym wymiarze.

- W czasach złotego wieku w historii naszego państwa, położony na szlaku między Polską a Węgrami Nowy Sącz, dynamicznie się rozwijał dzięki wymianie gospodarczej i ożywionym stosunkom politycznym. Dzisiaj, w budowaniu przyszłości, to właśnie spojrzenie na południe wydaje się być naturalnym kierunkiem myślenia.

Czytaj też Nowe przedsięwzięcie Zygmunta Berdychowskiego. Tym razem w Rzeszowie

Na co powinniśmy postawić? Zdaniem pomysłodawcy nowego Forum, na transport i komunikację.  Jak podkreśla Zygmunt Berdychowski, przede wszystkim należy dążyć do tego, żeby tak jak w przypadku budowy drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu,  na terenie Małopolski udało się utworzyć korytarz transportowy łączący Polskę z Węgrami.

- Dlaczego mamy nie rozmawiać o ekspresówce łączącej Kraków z Budapesztem, która przebiegałaby przez Sądecczyznę? Pierwsza część tego korytarza, czyli nowa droga do Brzeska, łącząca autostradę A4 z Nowym Sączem, jest już poza jakimkolwiek sporem. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że musi być wybudowana. Dlaczego nie rozmawiać o tym, żeby najmocniejszy sektor gospodarczy Sądecczyzny, czyli firmy transportowe i spedycyjne, miały przejście graniczne, nie w odległości 130 kilometrów, ale 30 kilometrów w Muszynce. Byłoby to dla Sądecczyzny okno na świat.

Jak podkreśla Zygmunt Berdychowski, to zaledwie jedna z kwestii, która stanie się elementem debaty podczas polsko-węgierskiej konferencji w Starym Sączu, bo równie ważne są relacje związane z polityką i kulturą, nie tylko na poziomie władz państwowych, ale także na poziomie samorządów.    

- Kiedy przyglądamy się tej partnerskiej współpracy, okazuje się, że to ponad sto pięćdziesiąt różnego rodzaju umów partnerskich na poziomie miast, gmin i powiatów oraz na poziomie metropolii. To coś absolutnie niesamowitego. W tym kontekście rozmowa o relacjach polsko-węgierskich może dla Nowego Sącza i Sądecczyzny otworzyć szanse na przyszłość. Jako organizatorzy chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby nowa konferencja stała się spotkaniem cyklicznym. Jeśli teraz zakończy się sukcesem, na pewno starosądeckie Forum będziemy organizować co roku – mówi Zygmunt Berdychowski.

Swój przyjazd do Starego Sącza zapowiedziało ponad 80 Węgrów. Wśród gości są przedstawiciele parlamentu i rządu , samorządów terytorialnych, jak również instytucji kultury i organizacji pozarządowych. W programie konferencji, która potrwa dwa dni – 18 i 19 maja – znajdą się liczne debaty, warsztaty i prezentacje poświęcone między innymi zagadnieniom związanym z gospodarką, środowiskiem, polityką i kulturą.

[email protected] fot archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)