Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
03/12/2021 - 16:20

Sącz: most na Kamienicy w roli głównej. Dwie konferencje i apel do prezydenta

Dwie konferencje prasowe. Jeden temat. Wyczekiwana budowa nowego mostu na Kamienicy w Nowym Sączu. Była ze strony prezydenta Ludomira Handzla deklaracja niezwłocznego złożenia wniosku o pieniądze na budowę przeprawy przy ul. Kamiennej, a potem apel posłów Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka i Jana Dudy, a także radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, by nie zwlekał z takim krokiem. Wspomniani posłowie zadeklarowali, że jeśli miasto złoży wniosek li tylko o budowę nowej przeprawy przy ul. Kamiennej to oni wesprą te starania.

Przed południem prezydent Ludomir Handzel, podczas konferencji prasowej w sądeckim ratuszu obwieścił, że dwóch posłów ziemi sądeckiej: Edward Siarka oraz Patryk Wicher (PiS) zdecydowali się poprzeć starania miasta o budowę mostu na Kamienicy. Jak zaznaczył gospodarz miasta, wiceminister Siarka miał już potwierdzić wsparcie  wniosku, jaki miasto zamierza złożyć o pieniądze na to zadanie do  rządowego programu „Polski Ład”.

Przypomnijmy, że samorządy mogą składać wnioski o środki na inwestycje do wspomnianego programu w ramach drugiego naboru.

- Nabór wniosków zostanie ogłoszony najprawdopodobniej w tym miesiącu. Decyzje mają zapaść w styczniu – powiedział prezydent Handzel. – Jako miasto będziemy składali wniosek. Jeśli pieniądze na budowę mostu na Kamienicy zostałyby przyznane Nowemu Sączowi to na drugi dzień możemy ogłaszać przetarg na realizację tego zadania – zaznaczył prezydent.

Gospodarz miasta przyznał, że miasto pod względem dokumentacyjnym jest do tego przygotowane. Jest też wydane pozwolenie na budowę. Prezydent Handzel zaznaczył też, że jeśli tylko miasto uzyskałoby środki na to zadanie to budowa nowego mostu mogła się zakończyć przed Wigilią 2022 roku.

Obecnie mieszkańcy Nowego Sącza, a także gmin: Kamionka Wielka oraz Grybów mają zapewniony przejazd po moście tymczasowym. Jego dzierżawa została przedłużona w Agencji Rezerw Strategicznych do końca 2022 roku.

Początkowo mówiło się, że budowa mostu na Kamienicy najprawdopodobniej pochłonie 18 mln złotych, ale jak przyznał prezydent ta kwota może być większa. Obecnie są zupełnie inne realia finansowe, brakuje materiałów budowlanych. Dzisiaj na konferencji prasowej w sądeckim ratuszu dziennikarze usłyszeli, że budowa przeprawy może wynieść od 15 do 23 mln złotych.

- Będę się starał o to, aby był to cały kompleksowy układ komunikacyjny – dodał prezydent i przyznał, że w przyszłym roku miasto planuje budowę dwóch rond (na skrzyżowaniu ul. al. Piłsudskiego z Nawojowską) i (na skrzyżowaniu z ul. Prusa i Kamienną). Ten układ komunikacyjny, według gospodarza miasta wymaga przebudowy. Na to czekają mieszkańcy.

- Tutaj będziemy się starali o duży worek środków na te rozwiązania drogowe – dodał prezydent.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Adam Konicki poinformował, że nowa przeprawa na Kamienicy będzie mostem żelbetowym o szerokości 7 m. Będą chodniki i ścieżka rowerowa

Dwie godziny później posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Arkadiusz Mularczyk i Jan Duda , wspólnie  z radnymi z klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, podczas zwołanej przez siebie konferencji prasowej zaapelowani do prezydenta Handzla o to, by jak najszybciej składał wniosek o budowę nowego mostu na Kamienicy do rządowego programu „Polski Ład”.

Poseł Arkadiusz Mularczyk przypomniał, że most na Kamienicy  został zamknięty ze względów technicznych w czerwcu 2020 roku i jak powiedział „od tego czasu mamy nieustający spektakl” z wnioskiem, który ma być skierowany do rządu, by pozyskać środki na budowę tego mostu.

- Wzywamy pana prezydenta Nowego Sącza do złożenia wniosku o dofinansowanie budowy mostu na Kamienicy – apelował do gospodarza miasta poseł Arkadiusz Mularczyk. – Nie jesteśmy w stanie zrozumieć oporu, jaki wiąże się  z przygotowaniem i złożeniem tego wniosku przez prezydenta miasta. Przez półtora roku nie był w stanie w sposób skuteczny tego wniosku złożyć i tych środków pozyskać.

Poseł Mularczyk stwierdził, że takie możliwości były i takie środki zostałyby przyznane, gdyby dotyczył li tylko budowy mostu. Poseł przypomniał, że do tej pory Nowy Sącz złożył trzy projekty do programu „Polski Ład”, w tym jeden wielki projekt na 160 mln złotych, w którym ten most był umieszczony, jako część obwodnicy wschodniej.

- Trzeba pamiętać, że w ramach programu „Polski Ład” tak duże środki nie były przyznawane żadnemu miastu w Polsce – dodał.  – Odbieramy te działania, jako działania pozorowane. Prezydent miasta chce sprawiać wrażenie, że coś robi w tej sprawie, że jakieś wnioski składa. Takie działania traktuję jako  działania na szkodę Nowego Sącza i jego mieszkańców.

Posłowie Arkadiusz Mularczyk i Jan Duda razem z radnymi  z klubu PiS Wybieram Nowy Sącz zaapelowali do prezydenta o to, że oczekują, że wniosek dotyczący budowy nowej przeprawy na ul. Kamiennej zostanie jak najszybciej złożony przez miasto. Jeśli tak się stanie to oni ten wniosek poprą.

- Jeśli wniosek zostanie złożony to zrobimy wszystko, żeby pozyskać środki, aby ten most został jak najszybciej wybudowany.

Poseł Mularczyk pytał, dlaczego przez 1,5 roku prezydent nie złożył wniosku i jaki jest cel igrania sobie bezpieczeństwem mieszkańcem Nowego Sącza i Sądecczyzny.

- Te środki byłyby przyznane pół roku temu, może rok temu, gdyby taki wniosek został złożony – dodał poseł Mularczyk.

Do apelu, który posłowie Arkadiusz Mularczyk i Jan Duda skierowali do prezydenta miasta dołączyli się również radni z klubu PiS Wybieram Nowy Sącz: przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk, Michał Kądziołka, Artur Czernecki i Ilona Orzeł.

Poniżej treść apelu:

APEL

do Prezydenta Nowego Sącza Pana Ludomira Handzla

W związku z planowanym naborem w ramach

Rządowego Funduszu - Polski Ład

Panie Prezydencie!

Rządowy Fundusz Polski Ład to bez wątpienia ogromna szansa dla samorządów. To program Inwestycji Strategicznych, którego celem jest zwiększenie skali inwestycji publicznych poprzez bezzwrotne dofinansowanie – promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ogromne szanse na dofinansowanie mają m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz infrastrukturę drogową.

Troszcząc się o właściwy rozwój miasta Nowego Sącza jako stolicy Sądecczyzny zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o przygotowanie i złożenie wniosku dedykowanego tylko i wyłącznie budowie mostu na rzece Kamienica w ciągu ul. Kamiennej (droga powiatowa nr 1576K), a nie jak Pan to zrobił poprzednio składając wniosek na kwotę 161,5 mln zł w którym budowa nowej przeprawy na Kamienicy była zaledwie częścią zadania pod nazwą „Budowa tzw. Obwodnicy wschodniej Nowego Sącza, w tym mostu łączącego Nowy Sącz i Gminę Kamionka Wielka. Celem zadania jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pieszych i kierowców, odbudowa zniszczonego przez powódź połączenia obu gmin. Zakres: jezdnie dwupasmowe z drogami serwisowymi, rondami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi, skrzyżowaniami, obiektami inżynierskimi (mostami, ekranami, oświetleniem, kanalizacją, przepustami, zjazdami, zatokami autobusowymi, etc.…)”.

 Dziś funkcjonuje tam tymczasowa przeprawa, ale taki stan rzeczy nie może trwać wiecznie, tym bardziej że pojawia się wielka szansa na dofinansowanie tej oczekiwanej przez mieszkańców Nowego Sącza, ale i całej Sądecczyzny inwestycji.

W przypadku złożenia Przez Pana wniosku wystosujemy prośbę do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego o wsparcie dofinansowania tej ważnej dla nas wszystkich inwestycji. Jednocześnie informujemy Pana, że uporczywe zaniechanie złożenia takiego wniosku będziemy traktować jako działanie na szkodę interesu publicznego mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

Nowy Sącz: most na Kamienicy w roli głównej. Dwie konferencje i apel do prezydenta
Dwie konferencje prasowe. Jeden temat. Wyczekiwana budowa nowego mostu na Kamienicy w Nowym Sączu. Była ze strony prezydenta Ludomira Handzla deklaracja niezwłocznego złożenia wniosku o pieniądze na budowę przeprawy przy ul. Kamiennej, a potem apel posłów Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka i Jana Dudy, a także radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, by nie zwlekał z takim krokiem. Wspomniani posłowie zadeklarowali, że jeśli miasto złoży wniosek li tylko o budowę nowej przeprawy przy ul. Kamiennej to oni wesprą te starania.


Dziękujemy za przesłanie błędu