Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
03/03/2023 - 08:15

Są po prostu piękne! Zobacz gotowe, dwa nowe dworce w Dolinie Popradu [ZDJĘCIA]

Mamy już dwa gruntownie wyremontowane i naprawdę nowoczesne dworce PKP w Dolinie Popradu. Właśnie oddano już do użytku budynki w Barcicach w gminie Stary Sącz i w Rytrze. Są po prostu piękne!

Są po prostu piękne! Zobacz gotowe, dwa nowe dworce w Dolinie Popradu [ZDJĘCIA]

I w końcu, po tylu zwrotach akcji i staraniach samorządów są już oddane do użytku dwa z objętych przebudową dworców w Dolinie Popradu.

Roboty budowlane związane z przebudową dworców w Rytrze i Barcicach rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku. – Dziś otworzyliśmy po przebudowie dwa pierwsze dworce w Dolinie Popradu. Rytro i Barcice to historyczne budynki, które nie tylko odzyskały swój dawny wygląd, ale również stały się nowoczesną przestrzenią obsługi podróżnych – komfortową, dostępną i bezpieczną. W najbliższych miesiącach planujemy otwarcie kolejnych dziesięciu dworców w Dolinie Popradu – mówił podczas uroczystości Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych obecny na oficjalnym otwarciu budynków.

Zobacz też: Rozebrali zabytkowy dworzec PKP. Co na to konserwator zabytków?

– Mieszkańcy Doliny Popradu zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Nowego Sącza. Mam nadzieję, że zmodernizowane budynki dworców staną się wizytówkami miejscowości Rytro i Barcice oraz ważnymi punktami komunikacyjnymi na mapie powiatu nowosądeckiego – zaznaczał z kolei Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dworce w Rytrze i Barcicach to kolejne zakończone przez PKP S.A. inwestycje w województwie małopolskim i jednocześnie dwa pierwsze dworce z dwunastu, które otworzyliśmy dla podróżnych po modernizacji w Dolinie Popradu. Oprócz tego, że budynki zyskały na estetyce, a także stały się komfortowe, dostępne i bezpieczne, niezwykle ważny jest fakt, że po latach została na nich przywrócona obsługa podróżnych. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do dalszego rozwoju turystyki w Dolinie Popradu – dodał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Co w tym wszystkim jest najważniejsze dla podróżnych? Oba obiekty i ich otoczenie zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zrobiono ścieżki prowadzące, oznaczenia w  alfabecie Braille’a oraz plany dotykowe dworców.

Zobacz też: Taki piękny dworzec, że już dziś turyści się fotografują na jego tle!

Są po prostu piękne! Zobacz gotowe, dwa nowe dworce w Dolinie Popradu [ZDJĘCIA]

Każdy z dworców został wyposażony w energooszczędne, automatycznie sterowane oświetlenie, panele fotowoltaiczne do wytwarza „zielonej energii” oraz system i inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS). Steruję on urządzeniami i instalacjami w budynku, optymalizując zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Są też pompy ciepła do ogrzewania budynków oraz centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Jest system monitoringu i system przeciwpożarowy.

O estetyce, wygodnych poczekalniach mówić nie musimy. Widzicie to na zdjęciach. Ale zdecydowanie musimy podkreślić, że inwestor i wykonawcy w wyjątkowy sposób uwzględnili też rowerzystów. Dworce wyposażone są w rowerowe wiaty i sprzęt niezbędny do naprawy rowerów.

Koszt przebudowy dworców Rytro i Barcice to odpowiednio 6,44 mln zł i 4,22 mln zł brutto. Przedstawiciele spółki PKP zapewniają, że wszystkie – a jest ich dwanaście – dworce w Dolinie Popradu zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku! ([email protected] Fot.: PKP)

Są po prostu piękne! Zobacz dwa nowe dworce w Dolinie Popradu [ZDJĘCIA]
Mamy już dwa gruntownie wyremontowane i naprawdę nowoczesne dworce PKP w Dolinie Popradu. Właśnie oddano już do użytku budynki w Barcicach w gminie Stary Sącz i w Rytrze. Są po prostu piękne! (Fot.: PKP)


Dziękujemy za przesłanie błędu