Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
14/07/2023 - 19:35

Są pieniądze na ratowanie zabytków w Nowym Sączu. Kto dostał je z rządowego programu?

Małopolska jest regionem, w którym nie brakuje przepięknych, wołających o ratunek zabytków. Województwo małopolskie otrzymało ponad 200 mln złotych z rządowego programu odbudowy zabytków „Ocalić Blask Pereł i Perełek Kultury”. Lista zabytków, na ratowanie których zostały przyznane pieniądze jest bardzo długa. W Nowym Sączu bardzo potrzebne środki z rządowego programu otrzymały parafia św. Małgorzaty, parafia ewangelicko-augsburska oraz Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek.

Większość pieniędzy z rozdysponowanej puli ponad 200 mln złotych zostanie przeznaczonych na remonty, prace restauracyjne i konserwatorskie w kościołach, cerkwiach. Dostrzeżone zostały też potrzeby zabytkowych plebanii i dworów.

Jak już pisaliśmy w dwóch sądeckich parafiach – parafii pw. św. Małgorzaty oraz parafii ewangelicko – augsburskiej trwają prace, związane z restauracją świątyń.

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu wypiękniała. Kapitalny remont świątyni trwał prawie dwa lata. Obecnie jest w niej prowadzona renowacja ołtarza głównego, któremu przywracany jest pierwotny kolor – morski. Restauracji zostaną poddane także dwa ołtarze boczne.

Jak pisaliśmy niedawno, parafia św. Małgorzaty starała się o pieniądze na kompleksowy remont Placu Kolegiackiego – czyli dziedzińca wokół oraz o renowację zabytkowych murów obronnych od ul. św. Ducha i od strony parkingu.

Z ogłoszonego właśnie rozdania środków z rządowego programu odbudowy zabytków „Ocalić Blask Pereł i Perełek Kultury”, parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu na zabezpieczenie fundamentów bazyliki św. Małgorzaty, renowację nawierzchni wokół kościoła wraz z konserwacją kamiennego muru od ul. Św. Ducha otrzymała około 3,5 mln złotych (3 430 000 zł.).

- Bardzo cieszymy się ze środków, które zostały przyznane parafii św. Małgorzaty – powiedział „Sądeczaninowi” ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi i z całego serca za te pieniądze dziękujemy. Jest to, jak myślę jedna trzecia kwoty, którą byśmy potrzebowali na to zadanie, które jeszcze przed nami. Ale to, co z tego programu nam przyznano to już jest bardzo duża pomoc. Sporo za tę kwotę da się zrobić. O pieniądze będziemy wnioskować także do innych programów.

Czytaj dalej - TUTAJ
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu