Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
18/01/2018 - 12:05

Rytro: W 2018 radni ostro zabierają się za gminne drogi! Są pieniądze

Lwią część inwestycji w 2018 roku mieszkańcy gminy Rytro zawdzięczać będą radnym klubu Odpowiedzialny Samorząd, którzy nie zgodzili się na zaciągnięcie kredytów na budowę Gminnego Domu Kultury i nowej siedziby Urzędu Gminy. Środki, które w projekcie budżetu przedstawionym przez wójta, gmina miała przeznaczyć na wkład własny na realizację obu przedsięwzięć ryterscy rajcy woleli zainwestować przede wszystkim na poprawę jakości gminnych dróg, place zabaw dla dzieci i rozbudowę Szkoły Podstawowej w Rytrze. Jak to wygląda w szczegółach?

Zobacz też: Rytro: Wójt chce rządzić ze stacji paliw? Tu będzie Urząd Gminy?

Za 100 tysięcy z złotych gmina chce wyremontować kilka odcinków dróg gminnych. O jakie miejsca chodzi? Pierwszy na liście jest odcinek obok Gimnazjum w Rytrze, jako kolejny wymieniony jest Łącznik k. państwa Brzezińskich, następny na liście jest fragment drogi na Połomi Niżnej (od nieruchomości p. Kwiatkowskiego do Rytra),  po nim wymieniony jest fragment Do P. Górków, Jarzębaków. Piąty na liście jest fragment drogi w dzielnicy Mikołaska.  

Ale na tym nie koniec ważnych informacji z zakresu drogownictwa.

Zobacz też: Rytro: Odbudowa zamku ruszyła pełną parą! [WIDEO]

Radni już wielokrotnie jeszcze przed sesją budżetową sygnalizowali konieczność uporządkowania stanu prawnego dróg gminnych. Chodzi o te drogi, które są przeplatane gruntami prywatnymi, co prowadzi do komplikacji z wydatkowaniem środków choćby na odśnieżanie czy utrzymanie dróg przez samorząd.

 Gmina nie może inwestować, w coś, co nie jest jej własnością a jednocześnie trudno, by służby komunalne utrzymywały drogi fragmentarycznie a remonty były prowadzone wybiórczo.

Dlatego na wniosek radnych z klubu Odpowiedzialny Samorząd wprowadzono korektę do projektu budżetu przedstawionego przez wójta i zabezpieczono 55 tysięcy na uporządkowanie tych spraw od strony formalnej a kolejne 309 tysięcy na remonty tych ulic, które w 2018 roku już w całości stanowić będą własność samorządu.

Dzięki radnym zabezpieczono również w budżecie na 2018 rok 122 tysięcy na budowę chodnika na Suchej Strudze (to zadanie gmina we współpracy z powiatem nowosądeckim) a kolejne 50 tysięcy zł na dokończenie chodnika na Mikutach.

Na usuwanie skutków klęsk żywiołowych radni przeznaczyli 150 tysięcy złotych.

Podsumowując – na inwestycje w zakresie drogownictwa budżet Rytra zakłada wydatki w wysokości ok. 876 tys. zł.

Samorządowcy pochylili się również nad potrzebami z dziedziny edukacji. Szkoła Podstawowa otrzyma dodatkowe pieniądze na doposażenie sali do nauki języków obcych a Gminne Przedszkole Publiczne na wymianę drzwi o co już od dłuższego czasu wnioskują rodzice tutejszych podopiecznych. Ta ostatnia placówka dostanie również zastrzyk w wysokości ok. 240 tysięcy zł na realizację projektu „Zwiększenie dostępności miejsc i jakości edukacji w Przedszkolu Publicznym w Rytrze”.

Rodziców młodszych dzieci ucieszy też zapewne informacja, że Rytro zainwestuje też 140 tysięcy w budowę placów zabaw na terenie gminy.

 W uchwale budżetowej zarezerwowano również 80 tysięcy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji pn. „Rozbudowa szkoły podstawowej w Rytrze” a 70 tysięcy na zaktualizowanie projektu i kosztorysu na potrzeby budowy nowej siedziby Urzędu Gminy.

 O szczegółach tych przedsięwzięć  pisaliśmy wczoraj w publikacji:Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Już na marginesie warto dodać, że trzydzieści tysięcy gmina chce wydać w tym roku na ogrodzenie cmentarza w Rytrze a lwią część pieniędzy na inwestycje, bo aż 2 mln zł  pochłonie kontynuacja prac przy rekonstrukcji zamku w Rytrze.

W sumie dochody gminy w 2018 roku mają zamknąć się w kwocie 19 mln 620 tys. zł a wydatki wyniosą ok. 18 mln 340 zł. Gmina zamknie rok bez deficytu.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu