Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
27/11/2017 - 21:15

Rytro: Odbudowa zamku ruszyła pełną parą! [WIDEO]

Stało się. Za 1,8 miliona złotych odbudowany zostanie częściowo zamek w Rytrze. Prace już ruszyły a turyści i spacerowicze przez kilka miesięcy będą mieli zakaz wstępu. Ale potem…

Większość ze wspomnianej kwoty udało się gminie pozyskać ze środków unijnych. Wykonawcy już wkroczyli do akcji i korzystając ze sprzyjającej pogody prowadzą prace przygotowawcze do częściowej odbudowy tego miejsca. Od około miesiąca porządkują i wyrównują dziedziniec.

Zobacz też: Rytro z budżetem na 2017. Może odbudują zamek?

- Mury zewnętrzne będą podniesione o około dwa metry, podobnie jak sama baszta. Będzie położona nowa posadzka i zrobiony strop nad ostróżem co pozwoli nam pomału przygotowywać pomieszczenia pod ekspozycję przyszłych wykopalisk archeologicznych – zapowiada wójt Rytra Władysław Wnetrzak, który zapowiada, że właściwy front robót ruszy dopiero od wiosny.

- Na pewnym fragmencie murów zewnętrznych ma powstać też ścieżka spacerowa, gdzie turysta będzie mógł oglądać całą okolicę, bo z dziedzińca, którego poziom zostanie przywrócony do pierwotnego już nic nie zobaczy – zapowiada kolejne przygotowywane atrakcje samorządowiec.

Do ścieżki zrobione będzie odpowiednie dojście a sama ścieżka będzie starannie zabezpieczona barierkami, tak by wyeliminować ryzyko, że ktoś z niej spadnie.

A czy kiedyś będzie można wejść również do samej wieży? Wnętrzak choć doskonale zdaje sobie sprawę, że turyści mocno liczą na taką możliwość, to zastrzega, że: - Na pewno będziemy dążyli do tego, żeby na wieży zrobić taras widokowy z bezpiecznym dojściem, ale wtedy obiekt musi już być pod kontrolą jakiegoś przewodnika, kustosza czy stałego pracownika. Nie możemy wstawić jakiejś drabiny czy schodów i puścić zwiedzający na żywioł. Tam są już za duże wysokości.

Zobacz też: Już się błotem od spaceru na basztę w Rytrze nie wykręcisz! [WIDEO]

Jednocześnie wójt zastrzega, że zgoda konserwatorska na ów taras widokowy jest, tylko realizacja wymaga kolejnych, równie sporych środków. Podobnie jak zaplanowana budowa mostu zwodzonego i bramy wjazdowej.

Prace prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatorskim mają zostać ukończone do października przyszłego roku. Gmina bierze na siebie z kolei okoronowanie wokół zabytku drzew, tak by zamek jak najlepiej wyeksponować.

Czy wtedy znów znajdą się tacy, którzy zamarzą o odkryciu złotego skarbu, który według legendy nadal spoczywa na zamku strzeżony przez „psa w postaci koguta”? Jeden skarb na pewno odkryje każdy odwiedzający to miejsce – jeden z najpiękniejszych widoków na Dolinę Popradu.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.info Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu