Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
01/08/2020 - 12:15

Rytro: kto zastąpi radne, które zrezygnowały z mandatów?

Znamy już zarys procedur związanych z wyborami uzupełniającymi w gminie Rytro po tym jak dwie radne: Bożena Bołoz i Ewa Barczyk 17 lipca zrezygnowały ze swoich funkcji.

Rytro: kto zastąpi radne, które zrezygnowały z mandatów?

Jak poinformowała nas Agnieszka Stawiarska z sądeckiej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w gminie Rytro nowi radni zostaną wybrani zgodnie z procedurami obowiązującymi w gminach liczących sobie do 20 tys. mieszkańców. Co to oznacza?

Zobacz też: W Rytrze będą wybory uzupełniające. Dwie radne zrzekły się mandatu

Gdyby mieszkańców było więcej panie zostałyby zastąpione tymi osobami, które startowały w wyborach samorządowych 2018 a zdobyły drugą co do ilości głosów pozycję z KWW Jana Kotarby, z komitetu, z którego kandydowały Bołoz i Barczyk.

Ale kilka lat temu, po zmianach ordynacji wyborczej, w małych gminach, takich właśnie jak Rytro, gdy któryś z radnych zrezygnuje albo jego miejsce zwolni się z innych przyczyn, wybory odbywają się od początku. I tak w okręgach wyborczych nr 3 (sołectwo Rytro (część): przysiółek Piaski - od mostu życzanowskiego do stadionu, os. Przy Stadionie - do drogi wjazdowej do Domu Dziecka) i nr 7 (część sołectwa Rytro: przysiółek Mikuty - domy przy starej plebanii po stary cmentarz, domy przy drodze powiatowej od wjazdu na Mikuty po skrzyżowanie na Roztokę po lewej stronie – patrząc od dołu i domy po lewej stronie drogi na Roztokę od skrzyżowania przy szkole do granicy z Roztoką Ryterską) będzie można na nowo rejestrować komitety wyborcze i wystawiać nowych kandydatów.

Zobacz też: Wójt Rytra zdrowy! Co z wynikami testów na COVID-19 urzędników z gminy?

Panie złożyły rezygnacje do komisarza wyborczego formalnie 17 lipca, ich decyzje uprawomocniły się po dwóch tygodniach i taka informacja zostanie przekazana do wojewody małopolskiego a ten podejmie decyzje o terminie wdrożenia wszystkich procedur wyborczych. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)