Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
04/08/2021 - 11:55

Rusza właśnie największa inwestycja w Rytrze. A wszystko dla dzieci i urzędników

Dobre wieści dla mieszkańców Rytra. Gmina podpisała umowę na budowę nowego przedszkola. Wykonawcą będzie firma Ersbet z Nowego Sącza a gminie udało się oszczędzić ponad 400 tysięcy złotych. Na co samorząd wyda te pieniądze?

Rusza właśnie największa inwestycja w Rytrze. A wszystko dla dzieci i urzędników

Budowa przedszkola to jedno z głównych założeń strategicznych wójta Jana Kotarby. Dzięki niemu można będzie wyburzyć nie nadającą się już do remontu siedzibę urzędu gminy i przenieść urzędników do zwolnionego przez uczniów gimnazjum. Dla rodziców i dzieciaków najważniejsze jest to, że dzięki bliskości podstawówki wszystkie dzieci z gminy w wieku od 3 do 15 lat będą mogły się uczyć w jednym miejscu. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Szkopuł w tym, że gmina nie miała szans dźwignąć budowy przedszkola z własnego budżetu. Trzeba było pozyskać środki z zewnątrz. I udało się. W sumie samorząd zabezpieczył sobie z rządowego wsparcia aż 4 320 000 zł, czyli 73 procent całości kosztów inwestycji, czyli budowy przedszkola, dróg dojazdowych i jej wyposażenia.

W przetargu wzięły udział trzy firmy. Najdroższą  - ponad 6 000 000 zł - złożyła firma REM-BUD z Nowego Sącza, drugą co do ceny – firma „Eko-Rem-Bud” z Łabowej – ok. 4 999 000 zł. Najtańsza oferta złożona przez firmę Ersbet z Nowego Sącza opiewa na 3 860 000 zł, czyli jest korzystniejsza od szacunków gminy.

Wójt Jan Kotarba podkreśla z satysfakcją, że to dowód na doskonałe przygotowanie projektu i procedury przetargowej. Gmina już podpisała umowę z wykonawcą. – I bardzo się cieszę, że jest nim firma z Sądecczyzny, bo to oznacza, że wydane przez nas pieniądze zostaną tutaj.

Przedszkole powstanie na działce, która jest własnością gminy tuż przy tutejszej szkole podstawowej. Częściowo zajmie plac zabaw, który zostanie troszkę pomniejszony. W przedszkolu nie będzie kuchni. Oba budynki będzie obsługiwała kuchnia ze szkoły.

Kiedy obiekt będzie gotowy do przyjęcia wychowanków? – Od 1 września 2022 roku będziemy mogli przyjąć 100 dzieci – informuje Kotarba, ale zaznacza jednocześnie że obiekt będzie gotowy już w lipcu przyszłego roku.

A na co gmina wyda zaoszczędzone w przetargu środki? – Różnicę wykorzystamy na zakup wyposażenia do przedszkola. Ławeczki, krzesła, zabawki, pomoce dydaktyczne czyli na wszystko, co jest niezbędne do funkcjonowania takiej placówki – podsumowuje wójt. ([email protected] Fot.: UG w Rytrze)Dziękujemy za przesłanie błędu