Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
18/11/2020 - 14:35

Remonty czy festyny? Co wybrali mieszkańcy gminy Łabowa w funduszu sołeckim

Sołectwa z gminy Łabowa zgłosiły już projekty do funduszu sołeckiego na rok 2021. To 28 ciekawych pomysłów mieszkańców dla swoich miejscowości. Jedni chcą remontu remizy, inni poprawy drogi albo dopłaty do linii autobusowej. W niektórych wsiach postawiono na wsparcie dla dzieci i tam wyremontują place zabaw, ogrodzą szkołę lub doposażą place zabaw. Mieszkańcy Kotowa nie zapomnieli również o lokalnej integracji – część pieniędzy chcą przeznaczyć na zorganizowanie festynu dla mieszkańców.

Szkoła Podstawowa w Maciejowej - plac zabaw. Fot. Sądeczanin

Mieszkańcy gminy Łabowa sami mogli zdecydować, jakie inwestycje będą zrealizowane w ich miejscowościach. Sołectwa zgłosiły już swoje projekty, na które łącznie zabezpieczono 400 tysięcy złotych w budżecie gminy. Kwota, która została przydzielona danemu sołectwu zależy od liczby mieszkańców. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: Fundusz Sołecki znowu w gminie Łabowa. Mieszkańcy sami zdecydują co chcą mieć

Największe sołectwa, czyli Łabowa oraz Nowa Wieś otrzymają na realizację swoich projektów blisko 53 tysiące złotych. Sołectwo Maciejowa - ponad 47 tysięcy złotych, Czaczów - niecałe 41 tysięcy złotych. Sołectwa Barnowiec Kamianna, Kotów, Krzyżówka i Składziste mają do dyspozycji ponad 20 tysięcy złotych. Najmniej dostanie Łabowiec - 17 350 złotych, oraz Uhryń - 14 388 złotych.

- Chcemy pobudzić mieszkańców do budowania czegoś nowego w ich najmniejszych ojczyznach, czyli wioskach – mówiła wójt gminy, Marta Słaby w rozmowie z "Sądeczaninem". – Liczymy na to, że fundusz sołecki ożywi wspólnotę lokalną. Mamy nadzieję, że pojawią się ciekawe, nieszablonowe pomysły. Z drugiej strony czekamy też na projekty standardowe, które mogłyby ułatwić mieszkańcom życie. Najważniejsze jest to, że sami zdecydują.

Jakie projekty zgłosiły sołectwa? W Barnowcu postawili na komunikację i wiejską świetlicę. Koszt odbudowy budynku świetlicy oszacowano na 15,5 tysiąca złotych. Drugi zgłoszony projekt to dofinansowanie busa umożliwiającego dojazd do węzła komunikacyjnego z Nowym Sączem za 6 tysięcy złotych.

W sołectwie Czaczów również chcą przeznaczyć 6 tysięcy złotych na dofinansowanie autobusu na linii Barnowiec – Łabowa. W Czaczowie złożono również projekt budowy drogi gminnej nr 259 za blisko 35 tysięcy złotych.

Kamianna do dyspozycji w Funduszu Sołeckim miała niecałe 22,5 tysiące złotych. Tutaj mieszkańcy wykazali się dużą kreatywnością i zgłosili aż cztery małe projekty. Chcą wymienić lampy w oświetleniu ulicznym (koszt tej inwestycji oszacowano na 10 tysięcy złotych) a także hydrant na parkingu przy kościele (6 tysięcy zł). Mieszkańcy Kamiannej dbają o swoje bezpieczeństwo i chcą wesprzeć miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Projekt na kwotę 5 tysięcy złotych zakłada dofinansowanie do zakupu mundurów dla strażaków ochotników. Ostatni, mały projekt za półtora tysiąca złotych to wymiana tablic informacyjnych z numerami domów znajdujących się przy bocznych drogach.

Zobacz również: Zbroją się łabowskie straże. Kto dostanie nowy wóz a gdzie wyremontują remizę?

Fot. Sądeczanin

W Kotowie mieszkańcy postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym. Za pieniądze z Funduszu Sołeckiego chcą kupić i zamontować nowy przystanek autobusowy. 8 tysięcy złotych chcą przeznaczyć na uregulowanie stanu prawnego jednej z działek, stanowiącej drogę gminną. A za pozostałe 5 850 złotych mieszkańcy Kotowa postanowili zorganizować festyn dla mieszkańców przy świetlicy wiejskiej.

W sołectwie Krzyżówka za całość kwoty z Funduszu Sołeckiego, czyli 24 650 złotych, chcą przygotować działkę pod przyszłą budowę świetlicy wiejskiej lub terenu dla dzieci. Cała miejscowość położona jest na górzystym terenie i działkę trzeba wypoziomować. Jak mówi sołtys, Józef Gromala, być może później powstanie tam wiejska świetlica lub inny teren, z którego skorzystają dzieci np. plac zabaw.

Łabowa, która do dyspozycji ma blisko 53 tysiące złotych zgłosiła dwa projekty. Za 50 tysięcy mieszkańcy chcą zaprojektować i zamontować oświetlenie uliczne. Za pozostałą kwotę chcą kupić materiały budowlane na odwodnienie i utwardzenie drogi gminnej. W Łabowcu z kolei wszystkie pieniądze z Funduszu Sołeckiego, czyli 17 350 złotych chcą przeznaczyć na rozpoczęcie budowy wiaty. Sołectwo Łosie z Funduszu Sołeckiego otrzymało prawie 23 670 złotych. Mieszczkańcy całość kwoty chcą przekazać na budowę drogi gminnej.

Sołectwo Maciejowa chce zadbać o swoją szkołę, na ten cel chcą przeznaczyć 47 tysięcy złotych, które przydzielono im z Funduszu Sołeckiego. Za większość kwoty chcą postawić ogrodzenie wokół Szkoły Podstawowej w Maciejowej, a za 15 tysięcy chcą wyremontować korytarz na pierwszym piętrze placówki. Sołectwo Składziste z Funduszu Sołeckiego pozyskało 20,5 tysiąca złotych. Całość tej kwoty chcą przeznaczyć na ogrodzenie dla szkoły w Maciejowej, gdzie uczą się dzieci ze Składzistego.

W Nowej Wsi pojawiło się 5 mniejszych projektów. Mieszkańcy postawili na społeczną integrację i wspieranie lokalnych organizacji. Do dyspozycji mieli dużą kwotę – ponad 52 tysiące złotych. Część pieniędzy chcą przeznaczyć na zakup strojów dla Koła Gospodyń Wiejskich oraz remont remizy OSP. W Nowej Wsi chcą również doposażyć plac zabaw przy Szkole Podstawowej oraz zamontować bramę i furtkę przy wjeździe do placówki. Za 5 tysięcy złotych mieszkańcy chcą kupić grilla, który przyda im się podczas festynów i dożynek.

Czytaj także: Czekali na inwestycję ponad dekadę. Przyszła wójt i sprawę załatwiła

Sołectwo Roztoka Wielka za przyznane im 33 tysiące złotych chce zrobić fragment chodnika przy świetlicy wiejskiej. Część kwoty mieszkańcy przeznaczą na wytyczenie geodezyjne dwóch dróg gminnych. Mieszkańcy Uhrynia za niewiele ponad 14 tysięcy złotych chcą postawić znak ostrzegawczy przy przepuście oraz zamontować mijanki na wąskiej drodze. (s.siwulska@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu