Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
12/04/2015 - 09:37

Relikwie Błogosławionego z Podegrodzia w Panteonie Wielkich Polaków

Do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wprowadzono wczoraj szczątki bł. Stanisława Papczyńskiego – urodzonego w Podegrodziu założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. W uroczystości uczestniczyli marianie, czciciele Błogosławionego, a także parafianie z Podegrodzia.
Zgromadzonych na uroczystej liturgii powitał proboszcz parafii Świątyni Opatrzności Bożej ks. Paweł Gwiazda. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który wygłosił także homilię. Wspominając bł. o. Papczyńskiego metropolita warszawski podkreślił trzy rzeczy, których uczy nas błogosławiony. Pierwszą jest kult Niepokalanego Poczęcia NMP, który rozwijał w swoje duchowości bł. Stanisław na 200 lat przed ogłoszeniem dogmatu. Kolejnym rysem jego duchowości, na który zwrócił uwagę kardynał, a który umyka we współczesnym świecie, to kult dusz czyśćcowych. Trzeci wymiar duchowości bł. Stanisława Papczyńskiego to wrażliwość na młodych i wychowanie, które błogosławiony z pewnością wyniósł z zakonu pijarów, a który stanowi obecnie ważny wymiar apostolstwa Marianów.

Wiemy o tym i nie ma w tym cienia przesady, jak wielką rolę ma dziś do spełnienia Kościół w wychowaniu młodego pokolenia. Przede wszystkim przez katechezę w parafiach, ale także przez prowadzenie szkół katolickich. Jest to zadanie nigdy nie do przecenienia. W tym bł. o. Stanisława należy naśladować – mówił metropolita warszawski.

W Mszy św. uczestniczyli Marianie z prowincjałem ks. Pawłem Naumowiczem, czciciele Błogosławionego z całej Polski, w tym także mieszkańcy Podegrodzia.  Po Eucharystii relikwie w kształcie świecy zostały zainstalowane po lewej stronie ołtarza obok szczątków bł. Jana Pawła II. Wcześniej wierni mogli oddać cześć błogosławionemu przez ucałowanie.
***
Panteon Wielkich Polaków nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Podobnie jak na Wawelu, znajdują się tam grobowce osób wybitnych. Świadectwo ich życia zapiszę się głęboko w historii naszego kraju. Stanie się wyjątkową pamiątką dla przyszłych pokoleń.
Obecnie w Panteonie swoje miejsce spoczynku znalazły znane i cenione osoby: poeta – Ks. Prałat Jan Twardowski, Kapelan Rodzin Katyńskich – Ks. Prałat Zdzisław Peszkowski, I szef dyplomacji III RP – prof. Krzysztof Skubiszewski oraz tragicznie zmarli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem: pijar, twórca „Parafiady” – o. Józef Joniec, Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, duszpasterz policjantów i motocyklistów – Ks. Andrzej Kwaśnik, Kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej – Ks. Zdzisław Król; ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski; delegat Rządu na Kraj – Stefan Korboński; polska działaczka niepodległościowa – Zofia Korbońska; Przewodniczący Rady Narodowej RP – Zygmunt Szadkowski wraz z żoną Wandą Szadkowską.
Swoje miejsce, w Panteonie Wielkich Polaków, znalazły także relikwie Ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli.

Oprac. (KB)
Źródła: własne, Centrum Opatrzności Bożej, „Warszawski Gość Niedzielny”






Dziękujemy za przesłanie błędu