Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
26/01/2022 - 12:10

Region: decyzja wojewody. U progu piątej fali COVID-19 więcej karetek pogotowia

Od 1 lutego w Małopolsce zostanie uruchomionych 14 czternaście dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. Dodatkowe karetki pogotowia ratunkowego, w ramach tzw. Karpackiego Rejonu Operacyjnego będą przypisane do Szpitala Powiatowego w Limanowej. Szpitala im. H. Klimontowicza w Gorlicach, do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu.

Wspomniane karetki będą stacjonowały między innymi w Mszanie Dolnej, Gorlicach, Bieczu oraz w Nowym Sączu.

Taką decyzję u progu piątej fali epidemicznej podjął wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Ambulanse te wzmocnią system ratownictwa.

Spośród tych czternastu dodatkowych zespołów medycznych – pięć będzie działało w systemie całodobowym, cztery w systemie dwunastogodzinnym, a kolejnych pięć w systemie ośmiogodzinnym.

- Większa zakaźność wywołana wariantem Omikron przyczyniła się do wzmożonego ruchu karetek wyjeżdżających do pacjentów „covidowych”. Wychodząc naprzeciw zwiększającym się potrzebom podjęliśmy stosowne kroki – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak zaznaczył wojewoda baza łóżek „covidowych” w szpitalach działających na terenie województwa dostosowywana jest na bieżąco do potrzeb. Wczoraj było to prawie trzy tysiące łóżek (2937).

Z dzisiejszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Małopolsce o zakażeniu koronawirusem dowiedziało się 4557 małopolan.

- Aktualnie w Małopolsce zaszczepionych jest 47 proc mieszkańców. Jak pokazują codzienne raporty, które otrzymujemy, to ciągle mało, a wirus wciąż nie daje za wygraną. Dlatego nieustannie zachęcam tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, aby zaszczepili się dla dobra swojego i innych – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Opr. [email protected], fot. IM – zdjęcie ilustracyjne.

Dziękujemy za przesłanie błędu