Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
30/06/2023 - 08:00

Przybywa nas czy ubywa. Jak to jest z przyrostem naturalnym w naszym regionie

Z roku na rok systematycznie wzrasta liczba ludności województwa małopolskiego, jednak tempo wzrostu w ostatnich latach wyraźnie uległo osłabieniu, taki demograficzny obraz naszego regionu rysuje najnowszy Raport o Stanie Małopolski. Rok 2021 był kolejnym, w którym Małopolska odnotowała ujemny przyrost naturalny.

Liczba ludności Małopolski w 2021 roku (stan na koniec grudnia) wyniosła 3,43 mln osób i zmniejszyła się o 2,3 tys. osób w odniesieniu do roku poprzedniego. Porównanie danych uzyskanych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego  2021 (stan na 31.03) ze Spisem z 2011 roku wykazało jednak, że województwo małopolskie w ostatniej dekadzie zanotowało wzrost liczby mieszkańców – przybyło 94,8 tys. osób (2,8 proc.)

.Czytaj też Jest od niej starszy o blisko 50 lat. Tak rozpieszcza młodą żonę miliarder, właściciel krynickiego hotelu [ZDJĘCIA]

Ubywa mieszkańców miast

Od wielu lat w Małopolsce widoczny jest spadek wartości współczynnika urbanizacji, czyli odsetka ludności zamieszkującej miasta. W 2021 roku wskaźnik ten wyniósł 47,9 proc, w porównaniu do 48,1 proc. w 2020 roku. Było to znacznie poniżej średniej dla Polski (59,7 proc.). Wyniki  ostatniego spisu wskazują, że liczba ludności miejskiej w województwie małopolskim spadła z 49,2 proc. w 2011 roku do 48 proc, w 2021 roku.

Gęstość zaludnienia w województwie małopolskim w 2021 roku wyniosła 226 osób na kilometr kwadratowy. Wskaźnik ten utrzymał poziom z 2020 roku. Tak jak w latach ubiegłych, lokowało to Małopolskę na drugim miejscu pośród wszystkich województw. Pod względem gęstości zaludnienia na obszarach wiejskich Małopolska jest nieustannie na pierwszym miejscu w kraju z wartością wskaźnika równą 132 osobom na metr kwadratowy.

czytaj też Jest niewiarygodnie zgrabna i olśniewa urodą. Najpiękniejsza Polka w Nowym Sączu [ZDJĘCIA] 

Ujemny przyrost naturalny. To już stała tendencja?

Rok 2021 był kolejnym, w którym Małopolska odnotowała ujemny przyrost naturalny. W przeliczeniu na 1000  osób wartość wskaźnika wyniosła  minus 2,2 promila. (w roku poprzednim było to  minus1 prom.). Niekorzystną sytuację odnotowano na terenie całego kraju.  Dla Polski przyrost naturalny osiągnął  minus 5 prom. Współczynnik urodzeń w Małopolsce ponownie spadł, natomiast współczynnik zgonów wzrósł.

Powiat nowosądecki ratuje demografię Małopolski?

Analizując przestrzenny rozkład urodzeń, w podziale na powiaty województwa małopolskiego, najwięcej dzieci urodziło się w Krakowie (8,7 tys.), powiecie krakowskim (2,7 tys.) oraz w powiecie nowosądeckim (2,4 tys.)

Analizując wskaźnik w przekroju gminnym należy wskazać, że w 2021 roku najwyższe natężenie urodzeń na 1000 mieszkańców odnotowano w  takich gminach jak Jodłownik,  Słopnice, Laskowa, Racławice, Szaflary, Iwkowa, Łącko, Gródek nad Dunajcem, Kamionka Wielka i Łukowica.

W 2021 roku saldo migracji ogółem na 1000 mieszkańców w Małopolsce było dodatnie i wynosiło 1,4 prom. (o 0,2 p. prom. więcej niż rok wcześniej). Współczynnik salda migracji wewnętrznych odnotował wzrost, osiągając wartość 1,2 prom., natomiast współczynnik salda migracji zagranicznych utrzymał się na poziomie 0,2 prom.

Czytaj też „Trudno mówić o nim w czasie przeszłym”. Śmierć zabrała znanego, lokalnego pszczelarza 

Starzejemy się na potęgę

W ostatnich latach w województwie małopolskim obserwuje się pogłębiające się niekorzystne zmiany struktury ludności według ekonomicznych grup wieku. Podobnie jak w całym kraju, społeczeństwo województwa małopolskiego starzeje się, a proces ten szybciej postępuje w miastach niż na wsi. W 2021 roku odsetek mieszkańców Małopolski w wieku produkcyjnym spadł o 0,3 p. proc. do poziomu 60 proc., natomiast odsetek osób w wieku poprodukcyjnym wzrósł o 0,2 p. proc. do 20,7 proc

Pozytywną tendencję wykazał natomiast wskaźnik udziału osób w wiekuprzedprodukcyjnym, wzrastając o 0,1 p. proc do poziomu 19,3 proc. Porównanie wyników spisu powszechnego z roku 2021 z danymi uzyskanymi w ramach spisu z 2011 roku wskazuje, że liczba osób w wieku poprodukcyjnym w ciągu dekady wzrosła aż o 27,2 proc.

czytaj też Obydwaj odeszli na tamten świat w tym samym dniu. Jeden z nich miał tylko 38 lat

Niekorzystne wartości wskaźników demograficznych koncentrują się głównie w gminach zlokalizowanych w północnej i zachodniej części województwa. Gminy położone na południu oraz w centrum regionu cechowały się znacznie korzystniejszą sytuacją demograficzną. Dodatnim saldem migracji charakteryzowały się przede wszystkim gminy podmiejskie, szczególnie w zasięgu miejskiego obszaru funkcjonalnego Krakowa. ([email protected]) fot. pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu