Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
09/03/2019 - 16:00

Przebudowa DK 87 w Barciach. Zobacz warianty nowego przebiegu!

Są już gotowe i zostały właśnie poddane konsultacjom społecznym warianty przebiegu wyznaczonego do przebudowy odcinka DK87 we Barciach w gminie Stary Sącz. Jak wygląda to w szczegółach?

Kto korzysta z drogi Stary Sącz – Piwniczna w ciągu DK-87 ten doskonale wie, że jest tu sporo wyjątkowo niebezpiecznych miejsc. Na szczycie listy umieścić trzeba dwa ostre zakręty w Barcicach. Miejsce to wielu kierowców, szczególnie tych zawodowych, określa przeklętym. Raz, że w pas drogowy niemal wchodzą prywatne domy, to jeszcze wąsko tu nadzwyczajnie. Niejeden samochód tu wypadał z drogi, niejeden TIR cudem wychodził z wirażu gdy spotkał się z drugim jadącym z na przeciwka. Trudno już zliczyć, ile tu było naprawdę groźnych wypadków.

Ale już w od dłuższego czasu droga jest przebudowywana. Na lepsze zmieniło się już gdy powstało nowe skrzyżowanie obwodnicy z drogą na Popowice. Ogromnym krokiem do podniesienia bezpieczeństwa kierowców była przebudowa krajówki z Traktem św. Kingi, który też już został wyremontowany. Powstały tu lewo i prawo skręty. A cały węzeł jest świetnie oznakowany. Ale nadal już od Barcic standard drogi nijak się ma do potrzeb drogi trans granicznej. Szansa, że to się zmieni pojawiła się już w styczniu zeszłego roku.

Zobacz też: Stary Sącz: powstaną Mieszkania Plus? Znamy już potencjalny adres

Wtedy to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła już przetarg na zaprojektowanie odcinka w owym sołectwie. Brano pod uwagę takie rozwiązanie, by obejść to zakręty po lewej stronie, czyli brzegiem Popradu z dodatkowymi umocnieniami. Byłoby to dla bardzo korzystne dla całej gminy i wszystkich kierowców, bo nie dość, że będzie o wiele bezpieczniej, to samorząd uzyskałby dodatkowe zabezpieczenie brzegów rzeki, na takim zakręcie, na którym Poprad potrafił być rzeczywiście bardzo groźny.

Niewykluczone, że w nowym przebiegu krajówka całkowicie będzie omijać Barcice. - Jest szansa, że zostanie w końcu przebudowane feralne skrzyżowanie krajówki z drogą na Przysietnicę – nie ukrywał wtedy nadziei miejscowych burmistrz Jacek Lelek.

Dziś sprawa nabiera tempa. GDDKiA i Stary Sącz ogłosiły właśnie konsultacje społeczne na temat ostatecznego kształtu przebudowanej drogi na odcinku w Barciach. Warianty projektu dostępne do wglądu w Urzędzie Gminy Stary Sącz i Bibliotece Publicznej w Barcicach.

Przy okazji gmina udostępniła warianty projektu w formacie PDF do pobrania, które my też tutaj zamieszczamy. Na stronie internetowej UM w Starym Sączu jest też Formularz zgłaszania uwag dostępny do pobrania tutaj. 

Wszelkie uwagi odnośnie projektu zgłaszać należy – do wyboru -
- w Urzędzie Gminy Stary Sączu
- w Bibliotece Publicznej w Barcicach
- podczas konsultacji społecznych
- drogą mailową na adres: [email protected]

A teraz najważniejsze – projektach będzie można podyskutować bezpośrednio, osobiście z projektantami, przedstawicielami samorządu oraz przedstawicielami inwestora, czyli GDDKiA. Spotkanie odbędzie się 21 marca w Bibliotece w Barciach. Start – godzina 16.

ES [email protected] Fot.: UM w SS / ilustracyjne sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)