Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
10/07/2024 - 11:50

Skarbówka bierze to teraz pod lupę. Szykują się kontrole i kary

Skarbówka bierze się za szarą strefę najmu krótkoterminowego. Okazuje się, że na całego w kwitnie w internecie nielegalne oferowanie obiektów noclegowych. Ci, którzy nie dzielą się z fiskusem zyskami, mogą się spodziewać nie tylko kontroli, ale także dotkliwych kar.

Nie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem

Skarbówka bierze pod lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb.  Jak się okazuje,  nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Wedle szacunków przytoczonych przez  serwis prawo.pl, aż 60 procent obiektów noclegowych w Polsce działa co najmniej nie do końca legalnie.

Urzędnicy mogą to teraz sprawdzić, bo od lipca obowiązuje w Polsce ustawa, która wprowadza do naszego kraju kolejną  brukselską dyrektywę, mającą uporządkować szarą  strefę najmu krótkoterminowego. Nowe regulacje wyposażyły  skarbówkę w narzędzia pozwalające zweryfikować czy właściciele lokali i mieszkań  płacą podatki, czy też nie.

Czytaj też Takiego kontraktu jeszcze nie mieli. Sądecki Newag wyprodukuje to za kilka miliardów złotych 

To nie koniec zmian w przepisach

Od dwóch  miesięcy w Unii Europejskiej obowiązuje prawo, zgodnie z którym kraje członkowskie mają obowiązek utworzenia ogólnokrajowych baz noclegowych. W takiej bazie każdy właściciel wynajmujący krótkoterminowo swój lokal, będzie musiał i się w takiej  bazie.  Jeśli tego  nie zrobi, opublikowanie oferty w sieci będzie niemożliwe.

Jak podaje prawpo.pl, obecnie w resorcie sportu i rozwoju turystyki trwają pracę nad opracowaniem takiego zestawienia oraz związanych z nią przepisów. Na ich wdrożenie Polska ma jeszcze dwa lata.  Wraz w wejściem w życie nowych rozwiązań portale internetowe z ofertami najmu krótkoterminowego są zobowiązane do przekazywania skarbówce szczegółowych danych właścicieli takich lokali. Do bazy  fiskusa trafią nawet ci, którzy swój lokal wynajęli tylko raz. Urząd przyjrzy się każdemu takiemu przypadkowi i sprawdzi, czy został odprowadzony należyty podatek.

Czytaj też Jeszcze cięższe czasy dla tych, co lubią zapalić i wypić. Idą kolejne podwyżki cen papierów i alkoholu? 

Co się należy fiskusowi

Od przychodów z najmu krótkoterminowego  trzeba odprowadzić 8-procentowy podatek VAT, PIT lub CIT w zależności od formy opodatkowania, podatek VAT od importu usług wynoszący 23 proc. od prowizji zagranicznych portali z ogłoszeniami, tak zwana odwrócona płatność.  Doliczyć należy również nieodprowadzone składki ZUS i opłaty dla samorządów – wyjaśnia prawp.pl i podaje, że obecnie najem krótkoterminowy oferowany na platformach takich jak Booking.com i Airbnb stanowi jedną czwartą wszystkich noclegów turystycznych w Unii Europejskiej. ([email protected]) fot.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu