Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
29/10/2020 - 13:05

Protesty przeciw aborcji, ataki na kościoły. Biskupi zabrali głos

Kordon ludzi otaczających bazylikę w Limanowej, mobilizacja sądeckich kibiców i Młodzieży Wszechpolskiej, która chce bronić dostępu do kościołów, taka jest reakcja tych mieszkańców Sądecczyzny, którzy nie zgadzają się na agresywne zachowania uczestników spod znaku Strajku Kobiet próbujących wdzierać się do świątyń. Na to wszystko nie reagowali jak dotąd oficjalnie hierarchowie kościoła. Teraz Episkopat zabrał w tej sprawie głos.

Marsze uliczne, wulgarne hasła, niszczenie pomników, wreszcie próby wdzierania się do kościołów… od blisko tygodnia niemal w całym kraju, także w Nowym Sączu, Gorlicach i Limanowej, trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego,  który uznał aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją.

Agresja skierowana między innymi wobec Kościoła nie spotkała się jak dotąd z reakcją hierarchów. Dopiero dziś Episkopat zabrał w tej sprawie głos.

 Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka – napisali biskupi w Apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października.

 Czytaj też To się może zdarzyć w Sączu? Zwolennicy aborcji przypuścili atak na kościoły  

Biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii.

- Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka – napisali.

Polityków i uczestników debaty społecznej wezwali do przeanalizowania przyczyn zaistniałej sytuacji i szukania dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła.

Czxytaj też „Wypie...lać” kontra modlitwa. Wojna o aborcję pod limanowską bazyliką [ZDJĘCIA]

Przytaczając słowa papieża Franciszka z dzisiejszej audiencji generalnej, który wezwał Polaków do „szacunku dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych”, podkreślili, że „przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci”.

Jednocześnie zwrócili się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy potrzebują i będą potrzebować. „Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy” – czytamy w Apelu.

Czytaj też „Ręce precz od Kościoła". Wszechpolacy i kibice ruszyli na Strajk Kobiet w Sączu 

Biskupi zaapelowali także o solidarność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. „Wyrażamy wdzięczność wszystkim służbom medycznym za ich pracę i heroiczne poświęcenie” – napisali w Apelu.

Poprosili również wszystkich wierzących o post, jałmużnę i modlitwę o pokój społeczny, w intencji ochrony życia, zakończenia trwającego kryzysu, a także o ustanie rozwijającej się pandemii.

Do Apelu biskupi dołączyli tekst „Modlitwy o pokój”, przygotowanej na ten czas podczas posiedzenia Rady Stałej. Jest ona przeznaczona do odmawiania wspólnotowego lub prywatnego w kościołach, domach zakonnych, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w rodzinach.(jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu