Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
16/10/2020 - 19:35

Protestowali na rondzie w Starym Sączu. Nie chcą u siebie tirów [WIDEO]

Na rodzie Jana Pawła II w Starym Sączu przez godzinę trwał protest przeciwników uruchomienia tranzytu tirów Doliną Popradu. Chodzili po pasach blokując rondo w piątek po godzinie 16. - My nie będziemy czekać, aż zechcą nas rozjechać - skandowali uczestnicy blokady. - Nie dla tirów! W okolicy ronda utworzyły się duże korki. Poirytowani kierowcy trąbili na protestujących, a niektórzy wdali się z nimi w dyskusję. Zobacz relację live reporterów "Sądeczanina" z miejsca wydarzeń.

Protestujący, w rocznicę wyboru papieża - Polaka wstrzymali ruch na rondzie Jana Pawła II w Starym Sączu. Jak mówią, wybrali to miejsce, aby pokazać mieszkańcom okolicznych miejscowości z czym będą musieli się zmierzyć jeśli powstanie obwodnica Piwniczej dla tirów. - Ludzie nie rozumieją powagi problemu. Korki, które powstały teraz, są naprawdę bardzo maleńkie w stosunku do tego, co czeka ludzi na co dzień, jeśli to przedsięwzięcie dojdzie do skutku - mówi jeden z uczestników protestu.

Swój sprzeciw wobec akcji wyraziło kilku kierowców związanych z nowosądeckimi firmami transportowymi. Pomiędzy manifestantami doszło do sprzeczki. - Nie jesteśmy przeciwko przedsiębiorcom transportowym, tylko niszczeniu uzdrowiska - tłumaczyli uczestnicy blokady ronda. Jak twierdzi organizator, gdyby nie zamieszanie z wprowadzeniem strefy czerwonej, która będzie obowiązywała od soboty, uczestników byłoby więcej.

"Barcice - stop tirom w Dolinie Popradu", "Panie premierze Kaczyński, Dolina Popradu głosowała na PiS i na pana. Dwa lata do wyborów, bądź Pan z nami!", "Tu wód zdroje, uzdrowiska. Stop dla tirów, ochrona środowiska:" - można przeczytać na transparentach. "My się nie zgadzamy, tranzytu nie wpuszczamy" - krzyczeli protestujący.

W proteście uczestniczyło około 75 osób. Mniej więcej co dziesięć minut wchodzili na pasy i przez kolejne 10 minut maszerowali przez nie szeregiem, uniemożliwiając kierowcom pokonanie ronda. Wszystko odbywało się pod ochroną policjantów. Protestujący krzyczeli "Stop tirom", "Nie dla korytarza dla tirów". 

Według ostatnich pomiarów z 2015 roku przejeżdża tędy aż 23242 aut w ciągu doby. Kto i dlaczego na rondzie protestuje? Mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju, którzy znaleźli sojuszników w gminach Stary Sącz i Rytro. Pierwszym ich wspólnym protestem był ten, pod siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Piwnicznej-Zdroju.

Teraz akcja protestacyjna będzie zaostrzona, a wyrazem tego jest kolejna wspólna akcja w Starym Sączu. Protestujący zapowiadali blokadę ruchu na rondzie Jana Pawła II w godzinach od 16.30 do 17.30.

Rondo jest jednocześnie punktem startowym dla krajówki w Dolinie Popradu, gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada uruchomienie tranzytu ciężarowego dla tirów na przejście graniczne Piwniczna-Zdrój - Mniszek. I właśnie na to nie ma zgody lokalnej społeczności. (MP, PS)

Na rondzie w Starym Sączu prostestowali przeciw tirom w Piwnicznej
W Starym Sączu, na rondzie Jana Pawła II, protestowali przeciwnicy skierowania tirów trasą wzdłuż Doliny Popradu. Blokowali ruch, przechodząc co 10 minut przez przejścia dla pieszych. Fot. PS


Dziękujemy za przesłanie błędu