Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
20/10/2023 - 18:10

Promocja najnowszego numeru kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA” w Starym Sączu

Do 1 listopada – Wszystkich Świętych zostało niecałe dwa tygodnie. W tym klimacie utrzymany jest najnowszy numer Kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”. Jest opatrzony tytułem „Przychodzimy, Odchodzimy…” Kolejne spotkanie promocyjne tego historycznego periodyku odbędzie się w bibliotece w Starym Sączu. Patronat medialny sprawuje "Sądeczanin".

Zapraszamy do udziału w spotkaniu promocyjnym w środę (25  października) o godz. 17.00.  Redaktorem naczelnym najnowszego numeru kwartalnika jest dr Jakub Marcin Bulzak.

- Stosunek do zmarłych, będący elementem kultury duchowej, stanowi jedną z charakterystycznych cech człowieka. Świadome grzebanie zmarłych i pojawienie się idei życia pozagrobowego (obserwowane od ok. 100 tyś. lat) było istotnym wydarzeniem na drodze ewolucji, było kolejnym elementem odróżniającym człowieka rozumnego od innych istot, było ważnym etapem tworzenia kultury i cywilizacji – można przeczytać we wstępie pióra Jakuba Marcina Bulzaka. - Powstające systemy wierzeń i praktyk kultowych koncentrowały się w dużej mierze na tajemnicy śmierci, na lęku, co jest po niej oraz nadziei na nowe, lepsze, wieczne życie. Rozwój kultury przyniósł ze sobą także rozwinięte formy kultu zmarłych oraz troski o ich szczątki. Pojawiały się rytuały pogrzebowe, zaczęto budować grobowce.

W spotkaniu udział wezmą współautorzy tego numeru kwartalnika: dr Jakub Marcin Bulzak, dr Łukasz Połomski, Artur Franczak i Sławomir Wróblewski.

Będzie można porozmawiać z autorami artykułów, a są one – zapewniamy bardzo ciekawe.

Tradycyjnie też można będzie kupić bieżący numer oraz niektóre numery archiwalne.

([email protected], fot. IM, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu/Fot. Wojciech Migacz), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu