Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
03/07/2014 - 07:56

Pozytywnie zakręceni mieszkają w Królowej Górnej. Bo tam króluje pozytywna energia

Malują przystanki, robią małe szkolne remonty, potrafią zbudować rowerowy parking i co najważniejsze, nikt ich do tego nie zmusza. Grupa młodych ludzi z Królowej Górnej ma niecodzienne hobby. Kiedy widzą problem w najbliższym otoczeniu, po prostu go rozwiązują.
Poszli szlakiem przetartym przez rówieśników ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wymyślono program pod nazwą Public Achievement, co znaczy osiągnięcia społeczne. Chodzi o zrzeszanie się młodych ludzi, którzy uczą się wytrwałości, odpowiedzialności i wrażliwości na dobro społeczne.

-Zasada jest prosta. Widzisz problem w najbliższym otoczeniu i podejmujesz takie działania, które skutecznie go rozwiążą. Taka grupa funkcjonuje pod okiem opiekuna, który jedynie wspiera jej przedsięwzięcia i jest jej dobrym duchem” - mówią młodzi zapaleńcy z Królowej Górnej.

Przygoda młodzieży z Królowej z amerykańskim pomysłem trwa już cztery lata. Została zainicjowana przez dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół Podstawo-Gimnazjalnych z Królowej Górnej, Joannę Galon i Tomasza Skraba, którzy skupili wokół siebie grupę kilkunastu uczniów.

-W czasach, kiedy nieustannie narzeka się na egoizm młodych ludzi to pewnie zaskakujące że grupa nastolatków zapala się do bezinteresownej pracy społecznej. Tymczasem oni założyli grupę o nazwie „People of Action” (ludzie czynu) i natychmiast zabrali się do roboty. Zaczęli od odnowienia znajdującego się w pobliżu szkoły autobusowego przystanku. Ściany wiaty szpeciły pozostałości ogłoszeniowych plakatów i wulgarne napisy. opowiada opiekun grupy Tomasz Skraba. - To było precyzyjnie zaplanowane działanie. Rozpisali plan pracy, określili, jakie zadania muszą wykonać, kto będzie za co odpowiedzialny i wyznaczyli termin realizacji przedsięwzięcia. Opracowali nawet wyjście awaryjne, na wypadek niepowodzenia zapisanych w planie założeń.

Aby odnowić przystanek, należało zdobyć pieniądze. Trochę zarobili na sprzedaży gazetki szkolnej „Buzior” i na organizacji dyskoteki, a resztę załatwili w sołectwie, które z entuzjazmem dofinansowało społeczne przedsięwzięcie młodzieży.

-Sami wyczyściliśmy przystanek, pomalowaliśmy go. Niedługo potem obok przystanków na terenie Królowej Górnej zostały zainstalowane tablice ogłoszeniowe, które rozwiązały problem plakatów reklamowych i ogłoszeniowych. Dzięki temu idea Public Achievement została osiągnięta w myśl zasady: rozwiązać problem i sprawić, żeby się już nie powtarzał -wspominają członkowie pierwszej grupy „People of Action”, którzy wkrótce potem przeprowadzili jeszcze akcje odnawiania sal lekcyjnych.

Dziś w ramach projektu Public Achievement działa w Królowej Górnej kolejna grupa, która przyjęła nazwę „World Changers” (ludzie zmieniający świat). Karolina, Jakub, Natalia i Kamil, którzy tworzą trzon zespołu zrealizowali poważne przedsięwzięcie. Zbudowali szkolny parking dla rowerów. Żeby zdobyć pieniądze na ten cel organizowali szkolne dyskoteki, razem z harcerzami ze szkolnej drużyny wykonali palmy wielkanocne i ręcznie zdobione karty świąteczne, które potem sprzedali. W dofinansowanie akcji zaangażowali także rade rodziców i panią sołtys.

-Dzięki zdobytym pieniądzom udało nam się zakupić ocynkowane stojaki rowerowe. Sami je zamontowaliśmy, wykonując wcześniej betonowy fundament, do którego można było je przymocować. Pomogło nam w tym wielu chętnych uczniów, za co im serdecznie dziękujemy. Teraz mamy dzieiętnaście stanowisk. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na razie jest to niewystarczająca ilość, ale w następnym roku szkolnym postaramy się zdobyć środki na zakup kolejnych stojaków.

W ramach projektu Public Achievement uczniowie z Królowej Górnej nawiązali współpracę z młodzieżą i nauczycielami ze szkół z Ukrainy , Białorusi, Albanii i Kosowa. Grupa „World Changers” gościła u siebie zagranicznych rówieśników, którzy od polskich kolegów uczyli się jak w praktyce działają grupy” ludzi czynu” i „zmieniających świat”.

-Zauważaliśmy, że nasi rozmówcy robili notatki dotyczące działań społecznych podejmowanych w Królowej Górnej. Możemy więc zaryzykować stwierdzenie, że inni uczą się od nas. Jest to dla naszej szkoły powód do wielkiej dumy. mówi opiekun grupy Tomasz Skraba.

Królowiacy z kolei wybrali się na tygodniową wycieczkę do Odessy, gdzie razem z młodymi Ukraińcami uczestniczyli w warsztatach „Młodzi obywatele czynni bez granic”.

(mika)
Fot. www.zskg.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu