Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
20/09/2019 - 18:50

Podegrodzie: ten kocioł udowadnia, że na edukacji można zaoszczędzić

Rogi – mała wiejska szkoła. A tu raptem kotłownia, której nie powstydziłaby się żadna placówka edukacyjna. Zabrzmi przewrotnie, ale to dowód na to, że na edukacji można zaoszczędzić.

Temat wymiany kotłowni węglowych na ekologiczne, to jedna historia. I to z rodzaju tych, o których na naszym portalu napisaliśmy już niemal wszystko, co jest do napisania. Ale przypadek Szkoły Podstawowej w Rogach jest szczególny. Bo tu gmina wymieniając palenisko poszła krok dalej niż zazwyczaj robią to inne gminy. Nie dość, że wymieniła stary kocioł węglowy, to jeszcze na taki, który opalany jest olejem a mało tego można go przełączyć – bez żadnych dodatkowych kombinacji – na paliwo gazowe. To krok w kierunku ekologii w najlepszym tego słowa rozumieniu.

Zobacz też: Podegrodzie wypowiada wojnę „lewej” kanalizacji. Będą ostre kary

Dlaczego mówimy też o oszczędzaniu? Bo to urządzenie na tyle zautomatyzowane, że niemal nie ma tu potrzeby ingerencji, obsługi ze strony człowieka. Mało tego wymieniając kocioł inwestor musiał też wymienić całą instalację grzewczą. Zminimalizowano tym samym straty cieple wynikające z rozprowadzania ciepła po budynku szkoły. Będzie też zdecydowanie czyściej – bez pyłu, kurzu i wszystkiego co wiąże się z używaniem węgla. Kotłownia będzie długo wyglądać tak, jak wygląda na zdjęciach dokumentujących jej stan po remoncie. Inwestycja pochłonęła niemal 158 tysięcy złotych, ale samorządowcy nie mieli żadnych wątpliwości, że to właściwie wydane pieniądze, które pozwolą w przyszłości na utrzymaniu budynku szkoły.

ES [email protected] Fot.: UG w PodegrodziuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)