Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
28/02/2019 - 11:45

Podegrodzie: kredyt sam się nie spłaci, los ośrodka zdrowia w rękach radnych

Kiedy w końcu ruszy nowo wybudowany Ośrodek Zdrowia w Brzeznej? Po fiasku przetargu na jego prowadzenie ogłoszonego przez podegrodzkie władze, o losie placówki zdecydują radni.

O kolejnych próbach znalezienia kontrahenta na prowadzenie wybudowanego przez podegrodzki samorząd nakładem ponad 5 milionów złotych ośrodka zdrowia w Brzeznej pisaliśmy m.in. w publikacjach: 
Nikt nie chce leczyć w nowym Ośrodku Zdrowia w Brzeznej? 
Podegrodzie: niezdrowa atmosfera wokół Ośrodka Zdrowia w Brzeznej

Ostatni przetarg zakończył się fiaskiem – nie zgłosił się żaden oferent. Co dalej w tej sytuacji? – pytamy wójta Stanisława Banacha. – Radni będą musieli przedyskutować sprawę i unieważnić uchwałę o ogłoszeniu przetargu i wyrazić zgodę na szukanie kontrahenta w inny sposób – tłumaczy Banach.

Czy to znaczy, że placówka zostanie przekazana bezprzetargowo w ręce lekarzy skupionych w przychodni pod kierownictwem Bogumiły Kozłowskiej, tak jak wnioskowało o to jeszcze przed wyborami 2 tysiące mieszkańców?

Banach nie ukrywa, że przychodnia Kozłowskiej jest najbardziej oczywistym podmiotem, z którym gmina rozmawiać będzie w pierwszej kolejności. Tym bardziej, że – co najistotniejsze dla pacjentów – ma już podpisane stosowne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak wola mieszkańców to jedno, ale władze gminy muszą patrzeć też na rachunek ekonomiczny i interes gminy.

Samorząd wybudował Ośrodek za kwotę ponad 5 milionów z czego tylko 500 tysięcy pochodzi z dofinansowania przyznanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na resztę gmina zaciągnęła kredyt, który trzeba spłacać. Dlatego trzeba będzie wynegocjować taką wysokość czynszu za dzierżawę placówki, by samorząd mógł bez większych perturbacji spłacać zadłużenie.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)