Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
17/10/2018 - 16:55

Podegrodzie: niezdrowa atmosfera wokół Ośrodka Zdrowia w Brzeznej

15 października odbył się drugi etap przetargu na najem nowo wybudowanego Ośrodka Zdrowia w Brzeznej. Ale jeszcze nie wiadomo, czy przychodnia, która wygrała licytację rzeczywiście będzie tu leczyć. Dlaczego?

Do drugiego etapu postępowania zakwalifikowały się dwie firmy: Centrum Medyczne Promed Kluska, Mazgaj spółka jawna z Nowego Sącza i NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy, która działała w Brzeznej zanim wyburzono stary ośrodek.

O szczegółach procedury przetargowej pisaliśmy w publikacjach: 

Podegrodzie: gmina chce wybrać mieszkańcom lekarzy, ci wolą swoich 

Podegrodzie: Wójt wyrzuciła lekarzy czy lekarze chcieli zawłaszczyć ośrodek? 

Podegrodzie: ściągną tu cały garnitur lekarzy specjalistów? Ogłosili przetarg

Poniedziałkowa licytacja rozpoczęła się od kwoty 4,5 tysiąca złotych. Uczestnicy licytowali kwoty kolejno o sto złotych wyższe. Rywalizacja zakończyła się, gdy przedstawicielka Promedu zaoferowała kwotę 19,5 tys. zł.

Jednak na tym nie koniec procedur. Teraz gmina analizuje raz jeszcze całą dokumentację złożoną przez zwycięską placówkę zarówno pod kątem formalnym, ekonomicznym jak i medycznym. Tym samym na rozstrzygnięcie, kto ostatecznie będzie leczył w Brzeznej trzeba jeszcze zaczekać.

Jednocześnie na gminie spoczywa również obowiązek zagospodarowania terenu wokół ośrodka, by placówka realnie mogła zacząć funkcjonować – chodzi o całe zaplecze parkingowo dojazdowe. Samorząd ma na to trzy miesiące, a już dwa razy trzeba było unieważniać przetarg na realizację tej inwestycji.

Jeśli gmina go nie dopełni, Promed będzie mógł odstąpić od związania się umową.

Jest jeszcze kwestia kontrowersji związanych z samym wyborem gospodarza placówki. Do gminy trafiło dwa tysiące podpisów tych, którzy opowiadają się za tym, by ośrodek prowadzili dotychczasowi lekarze - NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy. Jednak wójt i radni twierdzą, że część podpisów jest sfałszowana.

Przy okazji wójt Małgorzata Gromala wyjaśnia, że konieczność przetargu na prowadzenie nowo wybudowanej placówki z Brzeznej wynika z obowiązujących przepisów. By wyburzyć stary obiekt gmina wypowiedziała umowę z dotychczas działającymi tu lekarzami.

Nie można zatem – jak sugeruje wiele osób – traktować tej sprawy tak samo jak w przypadku choćby Gołkowic w gminie Stary Sącz, gdzie samorząd jedynie przedłużył medykom umowę. Bo ci cały czas tu funkcjonowali w czasie rozbudowy placówki.

To, w czyje ostatecznie ręce ma trafić placówka w Brzeznej mocno podzieliło tutejszą społeczność. Każda ze stron wytacza coraz cięższe argumenty dlatego do tematu wrócimy po ich zweryfikowaniu.

ES [email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu