Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
19/05/2020 - 21:45

Po programie TVN o Romach z Maszkowic ich dzieci dostaną laptopy i internet?

Znowu rozpętała się burza o Romów z Maszkowic, którzy w programie Uwaga TVN poskarżyli się na edukacyjne wykluczenie swoich dzieci. Mieszkańcy osady twierdzą, że odkąd z powodu epidemii koronawirusa szkoły są zamknięte, mali Cyganie odcięci są od nauki.

- Podejście do nas nie zmienia się od lat. To stoi w miejscu, a niekiedy jest gorzej niż było. Chcielibyśmy tylko, żeby nasze dzieci, nie przeżywały tego, co my, ale to bardzo trudne. To osiedle to getto – poskarżył się dziennikarzom TVN Marcin Szczyrba, jeden z mieszkańców największej osady romskiej w Polsce.

Czytaj też Bomba wybuchła po artykule o autobusie, który jechał z Męciny na tamten świat

Tuż po emisji programu, po godzinie 21, udało nam się porozmawiać z wójtem osady w MaszkowicachRobertem Szczerbą. - Nikt się nami mnie interesuje – stwierdza w rozmowie z „Sądeczaninem”.  Nasze dzieci do niczego nie mają dostępu.

Nie macie kontaktu ze szkołą? - pytamy.
- Ostatnio przynieśli naszym  dzieciom jakieś rysunki, takie pierdoły, za przeproszeniem. Tak właśnie wygląda nauka naszych dzieci, których mamy tutaj ponad czterdziestkę.  Dostaliśmy jeszcze od dyrektora szkoły dwa laptopy. Na taką gromadę!  To jak się mają uczyć? Nie mówiąc już o tym że tutaj przecież nie ma internetu.

Próbowaliście w tej sprawie interweniować?
- A do kogo w tej sprawie mamy uderzyć? Wszyscy o nas zapomnieli – skarży się Szczerba.

Zobacz też: Osiedle w Maszkowicach do egzekucji? Szykuje się przymusowa rozbiórka ruder

W Social Media, pod fragmentami reportażu, pełno już komentarzy, (pisownia oryginalna):

- ...nie wiedzialam ze sa takie miejsca w polsce.. chyba jest gorzej niz myslalam - pisze jedna z internautek.

- A pracują chociaż rodzice tych dzieci?No to kto ma im ten internet założyć i opłacić?Ja swoim dzieciom musiałam sama wszystko kupić,teraz moje dzieci muszą pracować,żeby mieć wszystko dla swoich dzieci.Kazdy żyje tak jak chce,i niech nie narzeka.Pracy jest pod dostatkiem,tylko trzeba chcieć,a jak nie chce się pracować to nie trzeba robić dzieci,bo do tego nikt nikogo nie zmusza.Ich dzieci ich problem - komentuje inna kobieta.

- Tyle złych komentarzy i u nas w Polsce nie ma rasizmu ? Piszecie,że Romowie nie pracują ,a ilu Polaków pracuje ? Większość też chleje i bierze zasiłki więc nie fajnie wszystkich do jednego worka wkładać....to też są LUDZIE

- Trzeba pomóc tym dzieciom, niech nie żyją jak ich rodzice. Przecież są Polakami i maja takie same prawa jak my. Duzo romskich dzieci chodzi do szkoły i daja sobie świetnie rade - apeluje kolejna z komentujących.

Jakie jest w tej sprawie stanowisko gminy? Co na to władze oświatowe?  Do tematu wrócimy.

[email protected] fot. jm


Dziękujemy za przesłanie błędu