Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
29/10/2022 - 23:00

Platynowy jubileusz Grupy Krynickiej GOPR. Goprowcy dostali nowy sztandar, a nowi ratownicy złożyli ślubowanie

Ratownicy Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od 70 lat niosą pomoc ludziom. Z okazji jubileuszu otrzymali nowy sztandar i samochód operacyjny, a nowi ratownicy w Pijalni Głównej w Krynicy złożyli ślubowanie.

Z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Grupy Krynickiej GOPR w kościele zdrojowym w Krynicy-Zdroju (29 pażdziernika) odprawiona została msza święta, na której księża poświęcili nowy sztandar ratowników. 

Następnie poczet sztandarowy, zaproszeni goście i goprowcy przemaszerowali do Pijalni Głównej, gdzie odbyła się część oficjalna. Ważnym punktem było przyjęcie w szeregi ratowników siedmiu nowych członków, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. 

-Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie naczelnika lub jego zastępcy, bez względu na porę roku, dnia i stan pogody, stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym.- ślubowali nowi ratownicy Grupy Krynickiej GOPR. 

Goprowcy niosą pomoc w górach, w jaskiniach, skałach, na górskich rzekach, a także w każdym trudno dostępnym terenie. Pomagają chorym i rannym w wypadkach, prowadzą akcje poszukiwawcze osób zaginionych, usuwają skutki katastrof i kataklizmów. Ratownikom patronuje św. Wawrzyniec. 

Podczas jubileuszu 70-lecia władze wojewódzkie, posłowie na Sejm oraz władze samorządowe dziękowali ratownikom, pełniącym służbę, ale i tym którzy ją już zakończyli za ich trud i poświęcenie w niesieniu pomocy na górskich szlakach. Życzyli, aby wszystkie akcje ratunkowe kończyły się sukcesem.

Zapewnili również o wsparciu i wręczyli odznaczenia zasłużonym goprowcom, wśród których znalazł się Maciej Słaboń, naczelnik Grupy Krynickiej GOPR. 

Przy okazji przypomniano początki Grupy Krynickiej GOPR i ratownictwa górskiego w Beskidzie Sądeckim.

Jesienią 1952 roku zorganizowane zostały kursy ratownictwa górskiego, m.in. w Nowym Domu Zdrojowym Krynicy. Zajęcia praktyczne, z udziałem 27 kandydatów na goprowców, przyprowadzali na stokach Huzarów i Góry Krzyżowej doświadczeni instruktorzy TOPR. 

1 grudnia 1952 roku odbyło się pierwsze zebranie ratowników. W obecności kierownika GOPR Tadeusza Pawłowskiego, ukonstytuował się pierwszy zarząd. W składzie Józef Łuszczewski (prezes), Jan Rybarski (kierownik), zastępca prezesa Zbigniew Bukowski (zastępca prezesa), Maciej Porzycki (sekretarz) oraz Adam Lewicki (skarbnik).

Sekcja terenowa GOPR przyjęła nazwę Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W grudniu 1952 roku odbywał się walny zjazd delegatów GOPR, z udziałem delegacji sekcji terenowych, który doprowadził do wyboru Zarządu GOPR.

Od tych wydarzeń rozpoczęła się historia ratowniczej działalności Grupy Krynickiej GOPR. Z okazji 70-lecia istnienia Grupa Krynicka GOPR otrzymała nowy sztandar oraz samochód operacyjny. (MK) fot. (MK).  


 







Dziękujemy za przesłanie błędu